بازدید کننده میهمان، خوش آمديد!      امروز 30 تير ماه ، 1397
 

اهداف انجمن

عضویت و همکاری

 اعضای هیات موسس و مديره


مجلات مرتبط

انجمن های مرتبط

 جستجو در کنفرانس ها


معرفي محققین

اعضای جدید انجمن


آرشیو کنفرانس ها

شاخه های دانشجویی


واژه گزینی
مناسب ترین واژه معادل Periodogram چیست؟

دوره نما
دوره نگارنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 85

phd student: آقای مهندس غلامرضا اکبری زاده
مصاحبه با دانشجویانعنوان پایان نامه دکترا : بخش‌بندي موضوعات خاص در تصاوير ماهواره‌اي SAR با استفاده از كومولانتهاي مرتبه 3 و 4 به عنوان ويژگيهاي جديد
استاد راهنما : جناب آقای دکتر رضایی راد


آقای مهندس، لطفا در ابتدا خود را معرفی نمایید.
**  به نام خدا . غلامرضا اکبری‌زاده هستم ، دانشجوی دکترای الکترونیک دانشگاه علم و صنعت ایران. دوره لیسانس را در گرایش الکترونیک در دانشگاه صنعتي خواجه نصیر الدين طوسي و فوق لیسانس و دکترا را در همین گرایش در دانشگاه علم و صنعت ایران گذراندم و در حال حاضر سال آخر دوره دکترا و مشغول کار برروی بخشهای پایانی تز این دوره هستم. زمينه تحقيقاتي اينجانب، پردازش تصاوير است و در اين زمينه پروژه‌هاي تحقيقاتي متعددي را انجام داده‌ام كه خوشبختانه در كارهاي عملي مورد استفاده قرار گرفته‌اند و در ادامه تحقيقاتم به پردازش تصاوير ماهواره‌اي SAR علاقه مند شده‌ام كه پردازشهاي خاص Segmentation و Classification را براي اين تصاوير خاص دنبال مي‌كنم.
مقاله امروز من در ششمين كنفرانس ماشين بينايي و پردازش تصوير، برروی تشخیص تصاویر ماهواره‌ای SAR به کمک رادار بوده که بحثی جدید و یکی از مباحث روز دنیا است ، تکنولوژی آن در ایران وجود ندارد ولی پیش‌بینی شده است که در چند سال آینده این تکنولوژی را در داخل ایران هم داشته باشیم. در این زمینه صاحب دو مجله ISI هستم و دو مقاله هم ارسال کرده‌ام که در مرحله ارزیابی است. در ششمین کنفرانس ماشین بینایی و پردازش تصویر هم 3 مقاله پذیرفته شده در همین حوزه دارم؛ یکی از آنها مقاله شفاهی بود که ارائه دادم و دو مقاله هم پوستری است.
زمینه تحقیقاتی شما مشخصاً در کدام حوزه است ؟
**  همانطور که اشاره کردم زمینه تحقیقاتی من برروی پردازش تصاوير ماهواره‌اي SAR است و segmentation و classification پردازش تصاویر ماهواره‌ای SAR را دنبال میکنم. اين زمينه از پردازش تصاوير را مي‌توان در حوزه‌اي به نام سنجش از دور (Remote Sensing) نيز مطرح كرد كه هم اكنون بسياري از مجلات بين المللي ISI به صورت تخصصي در همين حوزه به انتشار دستاوردهاي جديد مي‌پردازند و اينجانب نيز در نظر دارم که همین Field را ادامه دهم.
استاد راهنمای شما کدامیک از اساتید هستند ؟
**  استاد راهنمای بنده جناب آقای دکتر رضائی راد دانشیار دانشکده مهندسی برق و الکترونیک دانشگاه علم و صنعت و استاد مشاور من جناب آقای دکتر برادران شکوهی هستند.
در مورد مقالاتی که در این کنفرانس ارائه داده‌اید بفرمایید.
**  مقاله اولی که به صورت شفاهی و به زبان اصلی ارائه کردم  segmentationتصاویر SAR است؛ تصاویر SAR نسبت به تصاویر خاص دیگر کمی متفاوت است بنابراین segmentation آن الگوریتمهای جدیدی نیاز دارد که با روشهای مرسوم متفاوت است و من روشی مبتنی بر كانتورهاي فعال و Wavelet و كومولانتهاي مرتبه 3 را ارائه کرده و در اين كنفرانس، فرصتي پيش آمد كه در مورد اين زمينه جالب صحبت كرده و از اين مقاله دفاع کردم.
خوشبختانه قرار است برای اولین بار مقالات ما در IEEE هم index شود که کار بسیار خوبی است که در این کنفرانس صورت گرفته و ما به جای اینکه مقالاتمان را به خارج از کشور ارسال کنیم میتوانیم آن را در ایران مطرح کنیم؛ مثلاً field کاری من کاربردهای نظامی و تجاری زیادی برای ما خواهد داشت، این بحث را در کشورمان نیاز داریم و خلاء آن واقعاً احساس میشود، بنابراین فکر میکنم این اقدام، حرکت بسیار خوب و تاثیرگذاری برای کشورمان خواهد بود.
مقاله دوم من در مورد رمزنگاری و رمزگشائی تصاویر SAR ي كه رمز شده‌اند و مقاله سوم هم در مورد classification تصاویر SAR است که یک classifier به نام SVM معرفی کرده و پیاده‌سازی آن را برای classification این نوع تصاویر دنبال کردم.
در این راه مشکلی داشته‌اید که مایل باشید در مورد آن صحبت کنید؟
**  متاسفانه مشکلات زیاد است. صرف نظر از مشکلاتی که ما در ایران به‌طور کل در حوزه تحقیقات داریم، در مورد شاخه‌ای که من برروی آن تحقیق میکنم هم مشکلات خاصی وجود دارد؛ dataهائی که از خود ایران باشد نداریم و مثلاً من مجبور شدم dataهای مورد نیازم را از سایت ناسا جمع‌آوری کنم. مشکل دیگر اینکه به دلیل بحث تحریم بسیاری از مقالات من کلاً مورد ارزیابی قرار نگرفت، مثلاً من مقاله‌ای برای مجلۀ بين‌المللي الكترونيك و كامپيوتر آلمان براي دانشگاه Dresden فرستادم اما به‌محض اینکه متوجه ملیّت من شدند مقاله من را کنار گذاشته و بررسی نکردند. البته من اصلاً از این جریان مأیوس نشدم چون واقعاً مایلم به کشورم خدمت کنم و با همۀ مشکلات کنار آمدم و مثلاً به هر نحوی شده تصاویر SAR را پیدا کردم. اول با کانادا مکاتبه کردم، آنها این تصاویر را در اختیار من نگذاشتند و حتی جناب آقای دکتر شکوهی که در آنجا اقامت داشتند نتوانستند به دلیل محدودیتهای این کشور این تصاویر را بدست بیاورند اما بالاخره از اینترنت و از سایت ناسا به تصاویری دست پیدا کردیم. تلاش جدی و انگیزۀ قوی دارم که اینکار را انجام دهم.
انشالله ! شما از تهران به این کنفرانس آمده‌اید. چه انگیزه‌ای باعث این سفر شد ؟
**  به نظر من کنفرانس پردازش تصویر مظلوم واقع شده و بسیاری از عزیزان که کارهای بسیار خوبی در این زمینه دارند در کنفرانس شرکت نمیکنند. به عقیده من شرکت در این کنفرانس میتواند بسیار مفید باشد. این کنفرانس به زمینه تخصصی من خیلی نزدیک است. خیلی از دوستان در کنفرانسهائی مانند مهندسی برق شرکت میکنند ولی در این کنفرانس صرفاً افرادی که در حوزۀ تصویر focus کرده و field کاری آنها در این زمینه است شرکت دارند و این یکی از انگیزه‌هائی بوده که باعث شرکت من در این کنفرانس شده است.
به عنوان آخرین سئوال ، برگزاری این کنفرانس را چطور دیدید ؟
**  خوشبختانه کنفرانس خوب بود. مثلاً من در زمان ارائه شفاهی تکنولوژیهای جدیدی دیدم که ارتقاء پیدا کرده ؛ لپ‌تاپ‌هائی مقابل ارائه کنندگان مقالات قرار داده‌اند که باعث تمرکز بیشتر میشود و نیاز نیست که شخص برای توضیح تصاویر مدام به عقب برگردد. کم و کاستیها مهم نیست، مهم این است که انگیزه‌ای وجود داشته باشد تا همه دور هم در این مکان جمع شوند و کار کنند، این باعث میشود که ما مشکلات را مشکل حساب نکنیم و از آنها بگذریم.
از نظرات شما سپاسگزاریم و برای شما آرزوی موفقیت میکنیم.

شما میتوانید سایر اطلاعات در مورد جناب آقای اکبری‌زاده را در این صفحه مشاهده بفرمایید:
http://www.iust.ac.ir/find.php?item=35.9303.17297.en

و یا برای برقراری ارتباط با ایشان از این پست الکترونیکی استفاده نمایید:
gakbari@iust.ac.ir


تاریخ مصاحبه : 6 آبان 1389


ارسال شده در مورخه : پنجشنبه، 18 آذر ماه ، 1389 توسط admin  چاپ مطلب

 

مرتبط با موضوع :

 آقای مهندس جواد خدادوست  [يكشنبه، 21 خرداد ماه ، 1396]
 خانم مهندس مناجاتی  [سه شنبه، 27 اسفند ماه ، 1392]
 آقای مهندس محمدحسین سیگاری  [سه شنبه، 27 اسفند ماه ، 1392]
 آقای مهندس مهدی یزدیان  [جمعه، 8 بهمن ماه ، 1389]
 سرکار خانم مهندس زینب قصابی  [سه شنبه، 27 مهر ماه ، 1389]
 آقای مهندس کامبیز رهبر  [شنبه، 27 شهريور ماه ، 1389]
 آقای مهندس علی غفاری  [جمعه، 26 شهريور ماه ، 1389]
 آقای مهندس مهدی ازوجی  [جمعه، 26 شهريور ماه ، 1389]
 آقای مهندس ابوذر اسلامی  [جمعه، 26 شهريور ماه ، 1389]

 
با عرض پوزش : ارائه نظر و پیشنهاد در مورد این مطلب مقدور نیست .
امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 2.09
تعداد آراء: 21


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب


اشتراک گذاري مطلب


 
موضوعات مرتبط

مصاحبه با دانشجویان

صفحه اصلي |  جستجو |  سوالات متداول |  معرفی به دوستان |  مدیر سایت

تمامي حقوق براي انجمن ماشين بينايي و پردازش تصوير ايران محفوظ مي باشد.