بازدید کننده میهمان، خوش آمديد!      امروز 30 تير ماه ، 1397
 

اهداف انجمن

عضویت و همکاری

 اعضای هیات موسس و مديره


مجلات مرتبط

انجمن های مرتبط

 جستجو در کنفرانس ها


معرفي محققین

اعضای جدید انجمن


آرشیو کنفرانس ها

شاخه های دانشجویی


واژه گزینی
مناسب ترین واژه معادل Periodogram چیست؟

دوره نما
دوره نگارنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 85

phd student: سرکار خانم مهندس زینب قصابی
مصاحبه با دانشجویان
استاد راهنما : جناب آقای دکتر جمشید شنبه زاده

لطفا خودتان را معرفی کرده و در مورد روند تحصیلتان بفرمایید .
 **  من در سال 85 از دانشگاه علوم تحقیقات / رشته مهندسی کامپیوتر / گرایش هوش مصنوعی فارغ التحصیل شده و بدنبال آن در سال 86 دوره دکتری را شروع کردم . البته از همان دوره لیسانس به فکر ادامه تحصیل تا مقطع دکتری بودم.
تحقیقات شما در کدامیک از شاخه های ماشین بینایی و پردازش تصویر بوده؟ راجع به پروژه هایی که گذرانده اید صحبت کنید و در خلال این توضیحات بفرمایید استاد راهنمای شما کدامیک از اساتید هستند ؟
 **  در سالهای 85- 84 روی حل دستگاه معادلات به کمک روشهای هوشمند که عنوان پایان‌نامه کارشناسی ارشدم بود، با جناب آقای دکتر بیژن معاونی کار کردم. در این پایان نامه انگیزه برای حل دستگاه معادلات خطی با روشهای هوشمند و مشکلات روشهای محاسبات عددی در حل دستگاه معادلات، حل دستگاه معادلات با شبکه های عصبی بازگشتی، هاپفیلد، ... و سایر روشهای هوشمند نظیر الگوریتمهای ژنتیک و اجتماع مورچگان مطرح شده است. من تقریبا ازتمامی درسهایی که در دوره کارشناسی ارشد گذرانده بودم در پایان نامه استفاده کرده بودم.
اوایل سال 87 مطالعات خودم را در حوزه پردازش تصویر و ماشین بینایی آغاز کردم و چون در پی موضوع پایان نامه دکتری بودم، مباحث مختلفی را زیر نظر جناب آقای دکترجمشید شنبه زاده مطالعه کردم، راهنماییها و جهت دهی های ایشان در دوره دکتری باعث شد تا نگاه عمیق تری به درسهایی که در دوره کارشناسی ارشد گذرانده بودم، داشته باشم. ایشان تاکید دارند که بین درسهایی که می خوانیم ارتباط ایجاد کنیم ومطالب را به زبان ساده و فارغ از اصطلاحات پیچیده بیان کنیم. بنابراین در بسیاری از واحدهای ارایه شده در دانشگاه همانند پردازش سیگنال، فرایندهای تصادفی، تئوری تخمین، پردازش تصاویر پزشکی و ... بصورت مستمع آزاد شرکت کردم تا با دیدگاههای متفاوت از سایر رشته ها برای حل مسایل مشترک آشنا شوم، البته زیاد خواندن هم خوب نیست و باید مطالعات را در قالب استاندارد جمع کرد. در شهریورماه سال 88، مطالعات خودم را بر روی ثبت تصاویر متمرکز کردم. هم اکنون، همزمان روی سه دسته تصاویر چشم، ماهواره و مناظر کار می کنم.
چه دلیلی شما را برای انتخاب این پروژه ترغیب کرد ؟ آیا صرفاً علاقه شخصی شما بود یا نیازی را در سطح کشور احساس کردید ؟
 **  من با توجه به درسهایی که گذرانده بودم و مطالعات خودم، این موضوع را مناسب دیدم. و بعد از اینکه با جزئیات بیشتری در این زمینه آشنا شدم علاقه ام بیشتر شد. استاد راهنمای محترم هم من را آزاد گذاشت تا به موضوع بپردازم . اما در ایران مشکلات زیادی پیش روی تحقیقات در حوزه پزشکی وجود دارد و از جمله این مشکلات نداشتن پایگاه داده است. پایگاه داده Benchmark و رایگان در زمینه کاری من روی وب هم موجود نیست. برای من ماهها طول کشید تا با خیال راحت روی موضوع پایان نامه دکتری متمرکز بشوم. بعضی اوقات نگران می شدم که شاید موضوع مناسبی نباشد و نتوانم نوآوری داشته باشم و یا پایگاه داده نداشته باشم، البته استاد راهنما در از بین بردن این نگرانیها بسیار موثر بودند و الان با مطالعات و مشورت بیشتر با ایشان نگرانیهای ابتدای کار تقریبا رفع شده و ترسی هم برای روبروشدن با نگرانیهای آینده ندارم.
در مورد ارزش کاربردی کار هم، برای قسمت پزشکی با چند پزشک و متخصص عکسبرداری و برای قسمت عکسهای ماهواره ای با متخصصی در این زمینه مشورت کردم و همچنین بعضی از این نیازها در بعضی از مقالات بصورت شفاف بیان شده است. بنابراین آن نیازها را نیز بررسی کردم.
یک انجمن علمی باید دارای چه ویژگیهایی باشد که شما به عنوان دانشجو آن را برای خود مفید دانسته و در آن عضو شوید؟
 **  اگر انجمن اطلاعات طبقه بندی شده‌ای در مورد جدیدترین موضوعات و موضوعاتی که جای کار دارد جمع آوری کند و افراد فعال در هر موضوع در داخل کشور را معرفی کند، در کوتاه شدن زمان دکتری تاثیر زیادی دارد. انجمن می تواند کارگاههای آموزشی در مورد جدیدترین موضوعات و نحوه جمع آوری پایگاه داده ترتیب دهد مثلا در مورد کارمن افرادی را برای جمع آوری پایگاه داده در حوزه پزشکی و ارتباط با بیمارستانها در نظر بگیرد و این پایگاه داده را در دسترس دیگران قرار دهد.
آیا شما در روند تحقیقاتتان با مشکلی روبه رو بوده اید که تمایل داشته باشید در مورد آن صحبت کنید ؟ آیا انجمن میتواند برای حل این مشکلات گامی بردارد ؟
 **  همواره ابزارهای تحقیق در ایران برای دانشجویان آماده نیست حتی اگر کسی قبل از شما در داخل ایران روی موضوع شما کار کرده باشد. در بعضی موارد افراد علاقه ای برای ارایه کارشان به دیگری ندارند چون کار آنها به علت محدودیتهای تحقیق، مرجع معتبری از آب در نیامده و یا آنقدر سختی کشیده اند که دلشان نمی آید یکجا کار را در اختیار دیگران بگذارند. من این برخورد را در بین دانشجویان زیاد دیده ام که علاقه ای ندارند دیگران در زمینه موضوع مورد تحقیق آنها کار کنند ؛ و کاری که ارائه نشود، مورد انتقاد هم قرار نمی گیرد و اشکالات آن مشخص نمی شود.
کارمن در زمینه جمع آوری پایگاه داده در حوزه پزشکی و ارتباط با بیمارستانها با مشکلاتی مواجه است. جمع آوری پایگاه دادۀ جامع زمانبر است و زمان دوره دکتری هم به سرعت سپری می شود.
امیدواریم که انجمن بتواند در مسیر حل مشکلات دانشجویان قدم مثبتی بردارد. از وقتی که به این مصاحبه اختصاص دادید سپاسگزاریم و برای شما آرزوی موفقیت میکنیم.

شما میتوانید برای برقراری ارتباط با سرکار خانم زینب قصّابی از این پست الکترونیکی استفاده نمایید:
z.r.ghassabi@gmail.com

تاریخ مصاحبه : 21 مهر 1389


ارسال شده در مورخه : سه شنبه، 27 مهر ماه ، 1389 توسط admin  چاپ مطلب

 

مرتبط با موضوع :

 آقای مهندس جواد خدادوست  [يكشنبه، 21 خرداد ماه ، 1396]
 خانم مهندس مناجاتی  [سه شنبه، 27 اسفند ماه ، 1392]
 آقای مهندس محمدحسین سیگاری  [سه شنبه، 27 اسفند ماه ، 1392]
 آقای مهندس مهدی یزدیان  [جمعه، 8 بهمن ماه ، 1389]
 آقای مهندس غلامرضا اکبری زاده  [پنجشنبه، 18 آذر ماه ، 1389]
 آقای مهندس کامبیز رهبر  [شنبه، 27 شهريور ماه ، 1389]
 آقای مهندس علی غفاری  [جمعه، 26 شهريور ماه ، 1389]
 آقای مهندس مهدی ازوجی  [جمعه، 26 شهريور ماه ، 1389]
 آقای مهندس ابوذر اسلامی  [جمعه، 26 شهريور ماه ، 1389]
 آقای مهندس مرتضی ولی زاده  [پنجشنبه، 25 شهريور ماه ، 1389]

 
با عرض پوزش : ارائه نظر و پیشنهاد در مورد این مطلب مقدور نیست .
امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 3.44
تعداد آراء: 88


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب


اشتراک گذاري مطلب


صفحه اصلي |  جستجو |  سوالات متداول |  معرفی به دوستان |  مدیر سایت

تمامي حقوق براي انجمن ماشين بينايي و پردازش تصوير ايران محفوظ مي باشد.