بازدید کننده میهمان، خوش آمديد!      امروز 30 تير ماه ، 1397
 

اهداف انجمن

عضویت و همکاری

 اعضای هیات موسس و مديره


مجلات مرتبط

انجمن های مرتبط

 جستجو در کنفرانس ها


معرفي محققین

اعضای جدید انجمن


آرشیو کنفرانس ها

شاخه های دانشجویی


واژه گزینی
مناسب ترین واژه معادل Periodogram چیست؟

دوره نما
دوره نگارنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 85

phd student: آقای مهندس مهدی ازوجی
مصاحبه با دانشجویانعنوان پایان نامه دکترا : جبران‌سازی و مقاوم‌سازی به اثرات تغییر روشنایی و سایه در جهت بهبود در تشخیص چهره
استاد راهنما : جناب آقای دکتر کریم فائز

**  مهدی ازوجی هستم. دوره‌های آموزشی پيش از دانشگاه را در شمال کشور گذرانده و سال 77 طی یک کنکور دو مرحله‌ای در رشته مهندسی برق در دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شدم. پس از چهار سال در گرایش الکترونیک فارغ التحصیل شدم. پروژه این دوره را هم با جناب آقای دکتر باستانی گذراندم. مهر81 برای دوره کارشناسی ارشد به دانشگاه امیرکبیر آمدم و مدت دوسال ونیم زیر نظر آقای دکتر فائز در زمینه بینایی ماشین و شناسایی الگو به مساله تصدیق هویت به کمک مشخصه اثر انگشت پرداختم. از سال 83 وارد دوره دکترا شدم و در همان زمینه به تحقیقاتم ادامه دادم اما این بار در شاخه شناسایی چهره که به خواست خدا مدت زمان زیادی تا فارغ التحصیلی نمانده.
در مورد تحقیقاتتان بفرمایید. فرمودید که دوره ارشد و دکترا در زمینه مربوط به انجمن فعالیت میکردید.
**  شناسایی افراد انگیزه‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد مثلاً برای دریافت اجازه ورود به یک مکان خاص یا برای دریافت اجازه دسترسی به امکاناتی خاص و ... . رسیدن به این هدف از راه‌های گوناگونی امکان‌پذیر است: شناسایی افراد از طریق کارت ملی، گواهینامه و پاسپورت و ... . گاهی اوقات به هر شخص کلمه عبوری تخصیص داده می‌شود نظیر کد ملی، شماره شناسنامه، شماره دانشجویی یا همین شماره‌های چهار رقمی رمز کارت‌های اعتباری. اما این شماره‌ها به‌عنوان کلمه عبور مشکلاتی دارند از جمله این‌که شخصی دیگر می‌تواند پنهانی به این ارقام دسترسی پیدا کند یا گاهی با رضایت مالکِ آن کلمه‌عبور، از آن استفاده کند. به بیانی دیگر، این مشخصه‌ها قابل اشتراک‌گذاری با دیگر افراد می‌باشند. اما مشخصه‌هایی هم وجود دارند که مربوط به خود شخص هستند و او نمی‌تواند آن را به شخص دیگری واگذار کند و یا دیگری نمی‌تواند پنهانی آن را در اختیار گیرد از جمله اثر انگشت، الگوی عنبیه و شبکیه، چهره انسان، هندسه و شکل انگشتان دست، الگوی قرارگیری رگ‌ها در پشت دست، الگوی گوش و یا حتی نحوه راه رفتن و تایپ کردن افراد. جعل یا دستبرد برخی از این مشخصه‌های زیستی (بیومتریک) افراد تقریباً امکان پذیر نیست. به همین دلیل چندین سال است که در تمام دنیا بر روی بکارگیری چنین مشخصه‌هایی برای تایید یا شناسایی هویت افراد کار می‌شود. حال باید دید این که هر کدام از این مشخصه‌های زیستی برای چه کاربردی مفید و مناسب است: به عنوان معیارهایی اولیه، باید به دقت تشخیص و امنیت حاصل از بکارگیری یک مشخصه و میزان پذیرش عمومی آن توجه کرد. مثلاً الگوی شبکیه دقت بالایی دارد ولی اگر بخواهیم برای ورود به یک فرودگاه از تصویر شبکیه افراد برای تشخیص هویت آنها استفاده کنیم، افراد باید یک به یک روبروی یک دوربین بایستند، به آن نگاه کنند و منتظر بمانند تا نمونه مناسبی از شبکیه آنها برداشته شود. بدین ترتیب با صفی طولانی از مسافرین مواجه خواهیم شد. بنابراین این روش در اینجا کاربرد نخواهد داشت.
حال اگر به سراغ اثر انگشت برویم که مشخصه‌ای با دقت بالا است. همانطور که همه می‌دانیم اثر انگشت هر شخص منحصر به فرد بوده و احتمال یکی انگاشتنِ اثر انگشت دو نفر بسیار پایین است اما اگر به شخصی بگوییم برای ورود به یک مکان (مثلاً فروشگاه یا پارکینگ و ...) باید در جایی اثر انگشت خود را ثبت کند دافعه‌ای برای او ایجاد خواهد شد. با این‌که روش بسیار دقیقی است و به امنیت بالایی منجر می‌شود اما اقبال عمومی برای استفاده همگانی از آن کم است. مردم تمایلی به این‌که چنین تشخیص هویتی از آنها به عمل بیاید ندارند.
در مورد چهره جریان کمی متفاوت است: کافی است شما در مکان مورد نظر (مثلاً فروشگاه یا پارکینگ و ...) یک دوربین کار بگذارید و جایی اعلام کنید که این فروشگاه مجهز به دوربین مداربسته است، کما این‌که این‌کار در حال حاضر در خیلی از اماکن اجرا می‌شود. در چنین شرایطی مردم احساس ناراحتی نمی‌کنند چون کنترل صورت گرفته روی آنها کنترل نامحسوس است، بدون این‌که به همکاری مستقیم شخص نیازی باشد تصویری از چهره او برداشته می‌شود تا اگر احیاناً اتفاقی در آن مکان رخ دهد یا در جایی نیاز باشد، تصاویر متهمان را با تصویر موجود در بایگانی‌ها تطبیق دهند. اثر انگشت دقتی بالا و پذیرش عمومی پایینی دارد، چهره اگر چه دقتی همانند اثر انگشت ندارد ولی نیازی هم به همکاری مستقیم افراد ندارد.
ما در دوره کارشناسی ارشد به مساله تشخیص هویت به کمک مشخصه اثر انگشت پرداختیم و دوره دکتری را در زمینه تشخیص هویت به کمک تصویر چهره که مبحث بسیار وسیعی است می‌گذرانیم. بهتر است کمی راجع به این موضوع توضیح دهید .
      **  از خوبی‌های این مشخصه صحبت کردم اما تصاویری که از چهره برداشته می‌شوند مشکلاتی هم دارند. یکی این‌که ممکن است کیفیت تصویر چندان مطلوب نباشد، معمولاً دوربین‌هایی که در بانک‌ها و فروشگاه‌ها نصب هستند درجه تفکیک بالایی ندارند. مورد دیگر این‌که ممکن است سر شخص نسبت به دوربین وضعیت‌های گوناگونی داشته باشد که به تصویرهای گوناگونی از تمام رخ گرفته تا چند درجه انحراف به چپ یا راست و تا نیم رخ منجر خواهد شد. فاصله شخص از دوربین هم در اندازه تصویر چهره و وضوح اجزای صورت در تصویر تاثیرگذار است. تغییر شرایط روشنایی، نحوه نورپردازی و ایجاد سایه و ایجاد تیرگی‌هایی در تصویر هم می‌تواند در پردازش تصویر مشکلات زیادی را ایجاد کند. از سویی دیگر، در هنگام تصویربرداری چون بصورت نامحسوس است شخص ممکن است در وضعیتی نظیر صحبت کردن، خندیدن باشد یا گاهی چشم‌هایش بسته بماند، تمامی این موارد بهمراه عواملی چون گریم، استفاده از عینک دودی، کلاه، شال گردن و افزایش سن و سال، باعث خواهد شد که ما با مساله‌ای سنگین و پرچالش مواجه باشیم.
تصور کنید در تصویری که در اختیار داریم ( مثلاً در فروشگاه) شخص در حال لبخند زدن است، عینک به چشم دارد، نوری غیر یکنواخت به صورتش تابیده و سمتی از چهره‌اش تیره و سمت دیگر آن روشن است، درست روبروی دوربین قرار ندارد و فاصله اش هم تا دوربین زیاد است، قطعاً تطبیق دادن این تصویر که در این شرایط از یک شخص گرفته شده با عکسی که بر روی کارت ملی یا گواهینامه شخص وجود دارد، مساله‌ای پیچیده است. برای حل کردن چنین مساله‌ای هم معمولاً تمامی این عوامل را با هم در نظر نمی‌گیرند، بلکه پژوهشگران در دانشگاه‌های مختلف تنها به بررسی و حل تنها بخشی از این مساله می‌پردازند. مثلاً ما در اینجا تنها بر فاکتور روشنایی تمرکز داشتیم که یکی از پرچالش‌ترین مساله‌های پیش‌رو در زمینه شناسایی چهره است، اینکه اثرات نامطلوب تغییرات روشنایی را چگونه از تصویر چهره حذف کنیم.
شخصی ممکن است روی تشخیص چهره با وجود تغییر سمت نسبت به دوربین تمرکز کند. دیگری ممکن است بخواهد مساله شناسایی با وجود تغییر حالت در تصویر چهره را حل کند.
اشاره به این نکته لازم است که متاسفانه در کشور ما، پایان‌نامه‌هایی که در یک موضوع، در یک دانشگاه، یک دانشکده و یا گاهی در یک آزمایشگاه انجام می‌گیرند در راستای هم و در پی هم تعریف نمی‌شوند. گذشته از این، پس از پایان پژوهش هم دسترسی به پایان‌نامه‌ها و نتایج آن آسان نیست.
قطعاً شما این مشکلات را قبلاً هم به اطلاع مسئولین رسانده‌اید اما ما بازهم امیدواریم بیان این نکات در این مصاحبه گامی بسوی رفع این مشکل باشد. انشالله پروژه خود را با موفقیت به اتمام برسانید.

شما میتوانید برای ارتباط جناب آقای ازوجی از این پست الکترونیکی استفاده نمایید:
m_ezoji@aut.ac.ir

تاریخ مصاحبه : 22 خرداد 1389


ارسال شده در مورخه : جمعه، 26 شهريور ماه ، 1389 توسط admin  چاپ مطلب

 

مرتبط با موضوع :

 آقای مهندس جواد خدادوست  [يكشنبه، 21 خرداد ماه ، 1396]
 خانم مهندس مناجاتی  [سه شنبه، 27 اسفند ماه ، 1392]
 آقای مهندس محمدحسین سیگاری  [سه شنبه، 27 اسفند ماه ، 1392]
 آقای مهندس مهدی یزدیان  [جمعه، 8 بهمن ماه ، 1389]
 آقای مهندس غلامرضا اکبری زاده  [پنجشنبه، 18 آذر ماه ، 1389]
 آقای مهندس ابوذر اسلامی  [جمعه، 26 شهريور ماه ، 1389]
 آقای مهندس مرتضی ولی زاده  [پنجشنبه، 25 شهريور ماه ، 1389]
 آقای مهندس مجید زیارت بان  [پنجشنبه، 25 شهريور ماه ، 1389]
 آقای مهندس علی خادم  [پنجشنبه، 25 شهريور ماه ، 1389]
 آقای مهندس محمد جواد عبدالهی فرد  [پنجشنبه، 25 شهريور ماه ، 1389]

 
با عرض پوزش : ارائه نظر و پیشنهاد در مورد این مطلب مقدور نیست .
امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 3.66
تعداد آراء: 36


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب


اشتراک گذاري مطلب


 
موضوعات مرتبط

مصاحبه با دانشجویان

صفحه اصلي |  جستجو |  سوالات متداول |  معرفی به دوستان |  مدیر سایت

تمامي حقوق براي انجمن ماشين بينايي و پردازش تصوير ايران محفوظ مي باشد.