بازدید کننده میهمان، خوش آمديد!      امروز 30 تير ماه ، 1397
 

اهداف انجمن

عضویت و همکاری

 اعضای هیات موسس و مديره


مجلات مرتبط

انجمن های مرتبط

 جستجو در کنفرانس ها


معرفي محققین

اعضای جدید انجمن


آرشیو کنفرانس ها

شاخه های دانشجویی


واژه گزینی
مناسب ترین واژه معادل Periodogram چیست؟

دوره نما
دوره نگارنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 85

phd student: آقای مهندس ابوذر اسلامی
مصاحبه با دانشجویانعنوان پایان نامه دکترا: بخش بندی و تقسیم حرکت همزمان تصاویر متحرک تشدید مغناطیسی قلب
استاد راهنما: جناب آقای دکتر مهران جاهد

**  من در سال 77 در رشته مهندسی پزشکی وارد دانشگاه امیرکبیر شدم. در سال 81 برای دوره فوق لیسانس وارد دانشگاه شریف شده و در سال 84 هم در همین دانشکده به تحصیل در دوره دکترا مشغول شدم. شاخه کاری ام از ابتدا همیشه مهندسی پزشکی بوده و عملاً از سال 82 بر روی تصاویر پزشکی کار میکنم.
راجع به پروژه هایی که گذرانده اید صحبت کنیم.
**  پروژه فوق لیسانس من در زمینه segmentation سنگ و کیست کلیه در تصاویر اولتراسوند بود که شامل مباحثی همچون کاهش نویز به وسیله curvelet و بخش بندی multiscale بر پایه wavelet میشد و یک تست میدانی هم در بیمارستان هاشمی نژاد انجام شد .
بعد از آن در دوره دکترا دنباله تصاویر قلب کار میکنم ؛ عملاً نوعی پردازش ریاضی تصاویر است یعنی هم پردازش به منظور segmentation و هم به منظور motion estimastion  به طور همزمان بر روی کل دنباله تصاویر. این تکنیک حدود 2 سالی است که مطرح شده و زمینه آن کمی متفاوت با کاربردهای معمول پردازش تصویر در مهندسی بوده و بیشتر ریاضیاتی است.
استاد راهنمای شما کدامیک از اساتید هستند ؟
**  استاد راهنمای من جناب آقای دکتر جاهد هستند ولی قسمت عمده ای از کار را با مشاوره یک استاد جوان آلمانی پیش میبرم و در اینجا هم با جناب آقای دکتر فاطمی زاده همکاری میکنم.
آقای اسلامی ! چه دلیلی شما را برای انتخاب این پروژه ترغیب کرد ؟ آیا صرفاً علاقه شخصی شما بود یا نیازی را در سطح کشور احساس کردید و یا ابتدا قرار بود روی موضوع دیگری کار کنید و سپس به این موضوع پرداختید؟
** بیشتر بحث ما با هدایت دکتر فاطمی زاده بر سر این موضوع بود که بار ریاضیاتی پروژه بیشتر بوده و از نظر تئوریک روی آن کار بیشتری صورت بگیرد و جنبه عملی و تستهای میدانی کار کمتر مدّ نظر باشد. در مورد ریاضیاتی که در این پروژه به کار گرفته شده هم همانطور که قبلاً اشاره کردم ریاضیات جدید و قابل اعتنا است . به همین دلیل پروژه ما به سمت این ریاضیات جدید هدایت شد.
عملاً خروجی پروژه ما در حد آکادمیک و تحقیقاتی است و برای اینکه به یک محصول قابل عرضه تبدیل شود 1 تا 2 سال زمان خواهد برد. روشهای جدید عمدتاً هم به لحاظ حافظه ای که نیاز دارند و هم به لحاظ پردازش سنگین هستند. مخصوصاً در این پروژه که پردازش همزمان انجام میشود ؛ به طور متداول ما segmentation وmotion estimaiton   را پشت سر هم انجام میدهیم ، بسته به اولویتی که داریم یکی را انتخاب کرده و دیگری را در مرحله بعد به انجام میرسانیم اما در این پروژه این دو کار همزمان انجام میشود و نتیجتاً حجم بالایی از حافظه مورد نیاز است. از طرف دیگر پردازش بر پایه optimization است که شما مجبورید گامهای optimization را کوتاه بگیرید و نتیجتاً زمان پردازش بالا میرود. بنابراین مجبوریم تکنیکهای خاصی را استفاده کنیم که در جهت جبران برآید و زمان پردازش را کم کند.
به نظر شما به عنوان یک دانشجو یک انجمن علمی باید چه ویژگیهایی داشته باشد و چه خدماتی ارائه دهد؟
**  در حال حاضر اطلاعات موضوعی است که نیاز مبرمی برای آن احساس میشود. شاید همه افراد به قدر کافی زمان برای جستجو در مورد وقایعی که در حوزه پردازش تصویر و امثال آن رخ میدهد نداشته باشند. خدمات بسیار جالبی خواهد بود اگر انجمن بتواند این اخبار و اطلاعات را جمع آوری کند. بنده همیشه تصور میکنم این یکی از مهمترین خدماتی است که افراد برای تعامل با یک انجمن نیاز دارند. البته شاید بتوان گفت که خیلی از این خدمات در IEEE وجود دارد اما در اینجا هم اگر انجمن فعال باشد میتواند افرادی را به تقاضاهای موجود در جامعه معرفی کند. به نظر بنده بیشترین کمک هماهنگی بین افراد و اطلاع از وقایع است.
آیا شما در روند تحقیقاتتان با مشکلی روبه رو بوده اید که تمایل داشته باشید در مورد آن صحبت کنید ؟
**  تحقیق نیازمند ابزارهای تحقیقاتی است ، مثلاً در زمینه MR شما عملاً نیاز به تکنیکهای جدید تصویربرداری دارید تا بتوانید بر روی آن مقاله ای ارائه کنید اما دستگاههایی که ما در ایران برای تصویربرداری از آنها استفاده میکنیم دستگاه های تجاری بازار هستند و به هیچ وجه با مشخصاتی که شما برای یک کار تحقیقاتی نیاز دارید تطابق ندارند. بدیهی است اگر شما نتوانید تصاویری که برایتان مطلوب است را دریافت کنید نخواهید توانست پردازشهای خاصی را برای آن پیشنهاد کنید. بزرگترین مشکل ما این است که دستگاههای تحقیقاتی تصویربرداری است و اینکه برای ایجاد database های خاص با سختی همراه است.
از نظر علمی خوشبختانه مشکل خاصی وجود ندارد ، به خصوص که با وسعت ارتباطات شما به راحتی میتوانید با اساتیدی که در خارج از ایران هم هستند در ارتباط باشید و هم از آنها و هم از اساتید داخل کشور راهنمایی و مشاوره بگیرید.
با تشکر از وقتی که به این مصاحبه اختصاص دادید. انجمن ماشین بینایی و پردازش تصویر ایران برای شما آرزوی موفقیت میکند.

شما میتوانید سایر اطلاعات در مورد جناب آقای اسلامی را در این صفحه مشاهده بفرمایید:
/http://ee.sharif.edu/~eslami
و یا برای برقراری ارتباط با ایشان از این پست الکترونیکی استفاده نمایید:
eslami@ee.sharif.edu

تاریخ مصاحبه : 19 خرداد 1389


ارسال شده در مورخه : جمعه، 26 شهريور ماه ، 1389 توسط admin  چاپ مطلب

 

مرتبط با موضوع :

 آقای مهندس جواد خدادوست  [يكشنبه، 21 خرداد ماه ، 1396]
 خانم مهندس مناجاتی  [سه شنبه، 27 اسفند ماه ، 1392]
 آقای مهندس محمدحسین سیگاری  [سه شنبه، 27 اسفند ماه ، 1392]
 آقای مهندس مهدی یزدیان  [جمعه، 8 بهمن ماه ، 1389]
 آقای مهندس غلامرضا اکبری زاده  [پنجشنبه، 18 آذر ماه ، 1389]
 آقای مهندس مرتضی ولی زاده  [پنجشنبه، 25 شهريور ماه ، 1389]
 آقای مهندس مجید زیارت بان  [پنجشنبه، 25 شهريور ماه ، 1389]
 آقای مهندس علی خادم  [پنجشنبه، 25 شهريور ماه ، 1389]
 آقای مهندس محمد جواد عبدالهی فرد  [پنجشنبه، 25 شهريور ماه ، 1389]

 
با عرض پوزش : ارائه نظر و پیشنهاد در مورد این مطلب مقدور نیست .
امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 2.14
تعداد آراء: 14


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب


اشتراک گذاري مطلب


صفحه اصلي |  جستجو |  سوالات متداول |  معرفی به دوستان |  مدیر سایت

تمامي حقوق براي انجمن ماشين بينايي و پردازش تصوير ايران محفوظ مي باشد.