بازدید کننده میهمان، خوش آمديد!      امروز 26 مرداد ماه ، 1397
 

اهداف انجمن

عضویت و همکاری

 اعضای هیات موسس و مديره


مجلات مرتبط

انجمن های مرتبط

 جستجو در کنفرانس ها


معرفي محققین

اعضای جدید انجمن


آرشیو کنفرانس ها

شاخه های دانشجویی


واژه گزینی
مناسب ترین واژه معادل Periodogram چیست؟

دوره نما
دوره نگارنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 89

محققین: آقای دکتر شهریار برادران شکوهی
معرفی اساتید و محققینآقای دکتر لطفاً خودتان را معرفی بفرمائید و به روند تحصیلاتتان اشاره ای داشته باشید.
  **با نام خدا. من شهریار برادران شکوهی متولد دی 1339 هستم. سال 1358 بعد از انقلاب جزء اولین گروهی بودم که در دانشگاه پذیرفته شدند و در رشته الکترونیک دانشگاه علم و صنعت مشغول به تحصیل شدم. سال 1365 بعد از انقلاب فرهنگی مدرک کارشناسی را از گروه الکترونیک این دانشگاه اخذ کرده و در همان سال و درهمین رشته مجددا پذيرفته شدم و سال 1368 مدرک کارشناسی ارشدم را از دانشکده برق دریافت کردم. چون شاگرد اول شده بودم جناب آقای دکتر روئین تن که در آن زمان ریاست دانشکده را برعهده داشتند به من پیشنهاد همکاری دادند، من هم هیچ فکر خاص دیگری نداشتم -چون جوّ علمی در اطرافمان وجود داشت- بنابراین در سال 1368 به عنوان مربی در دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت استخدام شدم.
سرپرست آزمایشگاه های الکترونیک و در عين حال با حکم جناب آقای دکتر روئین تن سرپرست آزمایشگاه نیمه هادی شدم . آزمایشگاه الکترونیک 1 و 2 و 3 را مدیریت میکردم و درسهای کارشناسی الکترونیک را میدادم و این روند به همین شکل ادامه داشت تا من در سال 1369 برای اعزام ادامه تحصیل قبول شدم که نتوانستم از آن استفاده کنم چون گرفتاریهای دانشگاهی داشتم و گرفتار پروژه هاي خاصي بودم و از طرفی در دانشکده هم در حال رسمی-قطعی شدن بودم. پس از اتمام پروژه ها در سال 1374 به انگلیس و دانشگاه باث Bath رفتم و در این دانشگاه در رشته تصویربرداری پزشکی Biomedical Imaging شروع به تحصیل کردم. تز دکترای من کار جالبی بود ؛ سه بعدی سازی تصویر چهره با استفاده از نور ساختار یافته Structured Light برای کاربردهای پزشکی؛ به تازگی جراحیهای زیبایی مطرح شده بود و جراحان مایل بودند package هایی داشته باشند که بتواند سه بعدی سازی چهره را انجام داده و به آنها اجازه دهد قبل از هر چیز هر کاری را که قصد انجام آن را دارند به مریض نشان دهند؛ در نتیجه باید یک سیستم بینایی ماشین طرح میشد. سخت افزار آن با استفاده از نور ساختار یافته فعال Active Structured light که یکی از مقوله هاي های بینایی ماشین است طرح شد و نتیجه کار رضایت بخش بود. سال 1378 هم دوره درسی من به پایان رسید و تقریباً تیر ماه 1378 بود که من به دانشگاه خودمان بازگشتم ، استادیار شدم و از آن لحظه هم مشغول خدمت به دانشگاه هستم.
از 3 سال قبل هم برای فرصت مطالعاتی به دانشگاه واترلو Waterloo کانادا رفتم که هنوز این همکاری ادامه دارد. این روندی بوده که من در طی دوره تحصیلاتم طی کردم.
در چه شاخه هایی فعالیت داشته اید ؟
      **  خوشبختانه من جریان بینایی ماشین را از دوره کارشناسی ارشدم آغاز کردم؛ همانطور که اشاره کردم سال 1365 برای این دوره پذیرفته شدم، پس از یک سال پروژۀ ما تعریف شد که شاید بتوان گفت از اولین پروژه های بينايي ماشين کشور بود (سیستم ناوبری مادون قرمز Infrared Imaging / سیستمی هدایت شونده) ، تیمی 3 نفره حدود 2 سال درگیر آن بودیم و تقریباً از اولین جنبه هایی بود که من با زمینه های بینایی ماشین آشنا شدم و اینکه چطور یک سیستم ردیاب میتواند از این موضوع برای کار خودش استفاده کند. این پروژه به خوبی انجام شد و پس از آن در سال 1370 با جهاد خودکفایی نیروی هوایی همکاری کردم، خوشبختانه آنها هم سیستمهای مشابه و سیستم Infrared داشتند. روند ادامه تحصیل من در دوره دکترا هم برروی همین شاخه بود و همانطور که اشاره کردم درگیر یک مقوله کاربرد پزشکی از بینایی ماشین شدم. پس از بازگشتم به ایران هم شاید جزء اولین نفراتی باشم که درس بینایی ماشین را ارائه داده ام و از سال 1379 به تدریس این درس پرداختم. در اولین کنفرانس بینایی ماشین که جناب آقای دکتر خلیلی در بیرجند برگزار کردند حضور داشتم و 3 مقاله ارائه نمودم. پس از آن هم روند تحقیقات من ادامه پیدا کرده است.
و سمت فعلی شما در دانشکده چیست؟
  **من استادیار گروه الكترونيك هستم. البته اگر بخواهیم به فعالیتهای قبلی من در دانشگاه نگاهی داشته باشیم مدیر گروه الکترونیک بودم، در کمیته خریدهای ارزی دانشگاه بودم، چند دوره در کنفرانسهای مختلف ناظر گروه بودم و سمتهای دیگری هم داشتم که الآن حضور ذهن ندارم اما در صفحه شخصی من وجود دارد.
اگر موافقید راجع به شاخه بینایی ماشین و پردازش تصویر صحبت کنیم ؛ شما وضعیت این شاخه کاری را در حال حاضر در ایران چطور میبینید و فکر میکنید در آینده چطور خواهد بود؟
**  زمینه ماشین بینایی نه تنها در ایران بلکه در همه دنیا رشد داشته . شما اسم 3 مقوله Computer Vision ، Machine Vision و Robot Vision را بسیار میشنوید و کاربردهای مختلفی دارند. ما عمداً بينايي ماشين را مطرح میکنیم چون ما الکترونیکی ها به کل مجموعه نگاه میکنیم حتی سخت افزار، Image Formation وDetector ها و همه مقوله ها را تحت عنوان بينايي ماشين مطرح میکنیم ، یعنی مثل بينايي كامپيوتر فقط به الگوریتمهای پردازشی نگاه نمیکنیم. من در درس بينايي ماشين لنزها،Detector ها، سخت افزارها، پردازشهای سطح پائین، پردازشهای سطح بالا و غیره را توضیح میدهم. این وادی کلاً در دنیا بسیار پیشرفت کرده است؛ شما ببینید سیستمهایی را که از بینایی ماشین استفاده میکنند چه در ردگیریها و Tracking های سطح بالا، چه در کاربردهای نظامی، چه در کاربردهای صنعتی. امروزه شاهدیم مسئله ردیابی که قبلاً در سیستمهای نظامی خیلی مهم بود، حتی در Gameها هم استفاده میشود ؛ بازیهایی ساخته میشود که شخص جلوی آن میایستد، حرکاتی انجام میدهد، سیستم بینایی آن را Detect میکند و بدون اینکه شخص احتیاج داشته باشد اهرم یا وسیله ای را در دست داشته باشد بازی انجام میشود..
در ایران ما قدمهایی را برداشته ایم و فکر میکنم آینده بسیار روشنی داریم چون این حیطه یکی از جنبه های مورد علاقه دانشجویان است؛ در دوره کارشناسی ارشد هیچوقت کلاسها کمتر از 25 نفر نبوده و پروژه هایی که دانشجویان انتخاب میکنند پروژه های بسیار بالایی است. کشور ما با سرعت خوبی به آن سمت حرکت میکند، در حال کسب دانش لازم است و ما هیچ مشکلی از لحاظ رسیدن به الگوریتمهای پردازشی نداریم. البته ما مشکلات سخت افزاری داریم که نمیتوانیم آن را نادیده بگیریم اما از لحاظ اینکه توانایی داریم که در هر رده الگوریتمی را بنویسیم و از آن استفاده کنیم هیچ مسئله ای نداریم؛ این میتواند در کاربرد صنعتی ، نظامی ، پزشکی و غیره باشد. کارهایی که در زمینه پزشکی انجام میشود در سطح بسیار بالایی است در نتیجه فکر میکنم که با سرعت خوبی در حال حرکت هستیم و انشالله در زمان کوتاهی به جایگاهی که باید برسیم.
آقای دکتر شما به استقبال دانشجویان از این رشته اشاره کردید. چه توصیه ای برای افرادی که وارد این رشته شده اند دارید که بتوانند این مسیر را به نحو احسن طی کنند ؟
  **دو نکته وجود دارد که ما در سالهای مختلف تحقیقاتی شاهد آن بوده ایم: نکته اول پراکندگی و عدم تمرکز تحقیقاتی است که در جامعه ما انجام میشود، حتی در ابعاد هیئت علمی که خودمان تشکیل دهنده آن هستیم هم این مشکل وجود دارد. به نظر من اول باید این توصیه مهم را به خودمان داشته باشم که کمی متمرکز تر عمل کنیم، البته قسمتی از این تقصیر بر گردن هیئت علمی نیست گاهی جامعه هم سبب میشود که ما به دنبال این بُعد برویم. فکر میکنم وقتی حمایت های گسترده تر مادی و معنوی از طرف سیستمهای تصمیم گیرنده وجود داشته باشد اعضاء هیئت علمی هم بتوانند متمرکز تر عمل کنند. متاسفانه دانشجویان ما هم همین رویه اشتباه را ادامه میدهند. به نظر من وقتی دانشجویان دوره کارشناسی خود را شروع میکنند و به دنبال انتخاب پروژه میروند بدانند که حقیقتاً برای آینده چه تصمیمی دارند. من در حال حاضر دانشجویان کارشناسی دارم که در حال تحقیق برروی پروژه های بینایی ماشین هستند، به نظر میاید که برای دانشجویان بینایی ماشین نوشتن الگوریتمها و کار برروی سخت افزارهای پردازشی و امثال آن مشکل باشد ولی وقتی این سختی را از دوره کارشناسی آغاز میکنند روند ذهنی شان برای دوره کارشناسی ارشد آماده میشود و همان روند را در دوره های بعد هم ادامه میدهند و در یک وادی متمرکز گام برمیدارند. پس توصیه اول من این است که خود دانشجویان برروی یک حوزه خاص تمرکز کنند و از پراکندگی در کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا جلوگیری کنند. نکته دوم آگاهی از سطوح دانش چه در داخل و چه در خارج از کشور است؛ متاسفانه دانشجویان ما واقف نیستند در کشور خودمان و حتی در دانشگاه هاي دیگر چه پروژه هایی در زمینه بینایی ماشین انجام شده است. دانشجو باید از تیمهای تحقیقاتی کشور خود و از تیمهای تحقیقاتی دنیا آگاهی داشته باشد.
پس من 2 توصیه به دانشجویان دارم : داشتن تمرکز تحقیقاتی و آگاهی.
دقیقاً ما با دانشجویان که مصاحبه داشتیم به این نکته اشاره داشتند و در حقیقت گله مند بودند که ما پس از انجام تحقیقاتمان متوجه میشویم که شخصی همزمان با ما و یا پیش از ما این کار را انجام داده است اما ما دسترسی به اینگونه اطلاعات نداریم و یا شخصی که اینکار را انجام داده اطلاعات خود را در اختیار ما قرار نمیدهد و ما مجبور میشویم مراحل تحقیق را مجدداً از صفر شروع کنیم. آیا واقعاً راهی وجود دارد که دانشجویان بتوانند به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند ؟
  **این فرمایش دانشجویان زمانی درست بود مثلاً 5 سال قبل میگفتیم سایتهای اساتید کامل نیست، بانک اطلاعاتی نداریم و امثال آن ، اما در حال حاضر من فکر نمیکنم این صحبت درست نباشد چون مثلاً در حال حاضر ما انجمنی همانند بینایی ماشین را با اعضاء مشخص داریم، تعداد افرادی که در ایران کار بینایی ماشین انجام میدهند زیاد نیست و مراجعه به سایت این افراد خیلی سخت نخواهد بود. من به شخصه 48 دانشجوی کارشناسی ارشد و 2دانشجوی دکترا فارغ التحصیل کرده ام که اسامی این افراد با لیست تزهایشان برروی صفحه من وجود دارد. از طرفی جاهایی مثل سیويلیکا برای اطلاع رسانی وجود دارد و از سویی دیگر کنفرانسهای داخل همه در index انجمن IEEE قرار میگیرند و به راحتی در دسترسند. تا چند سال پیش خود ما هم این مشکل را داشتیم اما الآن تقریباً مشخص است که گروه های تحقیقاتی چه افرادی هستند و برروی چه موضوعی کار میکنند و ما میتوانیم این اطلاعات را به دست بیاوریم. همین کنفرانسهای بینایی ماشین خود مؤید این نکته است که ما میدانیم چه افرادی چه كار میکنند.
به نظر من مشکل اصلی دانشجویان فشار و زمان است یعنی فشار زیادی که در یک زمان کم برای انجام پروژه بر آنها تحمیل میشود ؛ شاید این موضوع سبب میشود که جستجوي تحقیقاتی آنها برای پیدا کردن منابع کم شود.
بیش از این وقت شما را نمیگیریم. به عنوان نکته پایانی اگر نکته ای هست که مایلید به آن اشاره کنید و یا اگر پیشنهادی برای انجمن دارید در خدمت شما هستیم.
  **من واقعاً تشکر میکنم از همه عزیزانی که در این انجمن زحمت میکشند. به خاطر دارم که کنفرانس بینایی ماشین در دانشگاه تهران بود و جناب آقای دکتر سلطانیان زاده پیشنهاد تشکیل انجمن را مطرح کردند. کشور ما به چنین انجمنی حقیقتاً احتیاج دارد چون همانطور که در آغاز هم اشاره کردم جایگاه این علم در هر جامعه ای وجود دارد. فکر میکنم ما باید ارتباطات بین المللی مان را افزایش دهیم و در جریان روند جدید تحقیقاتی که صورت می گیرد باشیم. من فکر میکنم تمام این اتفاقات کمک میکند به بالا بردن سطح علمی ما اساتید و جامعه ای که بنا نهادیم تحت عنوان این انجمن  ..
امیدوارم همه موفق باشند.
سپاسگزارم از شما و وقتی که به این مصاحبه اختصاص دادید. ما هم متقابلاً برای شما آرزوی موفقیت میکنیم.

شما میتوانید سایر اطلاعات در مورد جناب آقای دکتر برادران شکوهی را در این صفحه مشاهده بفرمایید:
http://www.iust.ac.ir/find.php?item=35.2726.5396.fa

و یا برای برقراری ارتباط با ایشان از این پست الکترونیکی استفاده نمایید:
bshokouhi@iust.ac.ir


تاریخ مصاحبه : 12 اردیبهشت 1390کلمات کليدي :

ارسال شده در مورخه : جمعه، 14 بهمن ماه ، 1390 توسط admin  چاپ مطلب

 

مرتبط با موضوع :

 خانم دکتر فرح ترکمنی آذر  [يكشنبه، 4 بهمن ماه ، 1394]
 آقای دکتر اسداله شاه بهرامی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر علی امیری  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر فرزین یغمایی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر محمد زارع چاهوکی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر سید امیر حسن منجمی  [شنبه، 17 دي ماه ، 1390]
 آقای دکتر جواد صدری  [شنبه، 19 شهريور ماه ، 1390]
 آقای دکتر حسین نظام آبادی پور  [جمعه، 3 تير ماه ، 1390]
 آقای دکتر سید محمد رضوی  [شنبه، 31 ارديبهشت ماه ، 1390]
 آقای دکتر محسن عشوریان  [پنجشنبه، 8 ارديبهشت ماه ، 1390]

 
با عرض پوزش : ارائه نظر و پیشنهاد در مورد این مطلب مقدور نیست .
امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 3.5
تعداد آراء: 8


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


اشتراک گذاري مطلب


انتخاب ها

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب


صفحه اصلي |  جستجو |  سوالات متداول |  معرفی به دوستان |  مدیر سایت

تمامي حقوق براي انجمن ماشين بينايي و پردازش تصوير ايران محفوظ مي باشد.