بازدید کننده میهمان، خوش آمديد!      امروز 26 مرداد ماه ، 1397
 

اهداف انجمن

عضویت و همکاری

 اعضای هیات موسس و مديره


مجلات مرتبط

انجمن های مرتبط

 جستجو در کنفرانس ها


معرفي محققین

اعضای جدید انجمن


آرشیو کنفرانس ها

شاخه های دانشجویی


واژه گزینی
مناسب ترین واژه معادل Periodogram چیست؟

دوره نما
دوره نگارنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 89

محققین: آقای دکتر حسین ابراهیم پور
معرفی اساتید و محققینآقای دکتر لطفاً راجع به خودتان بفرمائید. از سوابق تحصیلی‌تان آغاز کنید.
**  من حسین ابراهیم پور کومله متولد سال 1349 عضو هئیت علمی و معاون آموزشی دانشکده مهندسی دانشگاه کاشان هستم.
سال 67 با رتبه 82  وارد دانشگاه صنعتی اصفهان شدم و 4 سال بعد فارغ‌التحصیل رتبه اول رشته سخت ‌افزار کامپیوتر این دانشگاه بودم. سال 72 دانشگاه امیرکبیر دوره فوق لیسانس رشته هوش ماشین رباتیک را شروع کردم و سال 75 یکی از دانشجویان ممتاز این دانشگاه شدم. در سال 79 سال 2000 میلادی برای دوره دکترا به دانشگاه صنعتی Queensland در استرالیا در شهر Brisbane رفتم و تا سال 2004 در این دانشگاه مشغول به تحصیل بودم. سپس برای دوره PostDoc به دانشگاه نیوکاسل استرالیا رفتم و سال 2007 پس از اتمام آن دوره  به ایران و به دانشگاه محل تعهّدم یعنی دانشگاه کاشان برگشتم  و همچنان در این دانشگاه مشغول تدریس هستم.
لطفاً بفرمائید در کدامیک از شاخه‌های ماشین بینایی و پردازش تصویر فعالیت بیشتری دارید؟
**  بیشتر کارهایی که من انجام داده‌ام در فیلد خاصی است که سعی میکنم ویژگی های فرکتالی Fractal را بررسی و معرفی کنم. مثلاً پایان‌نامه دکترای من در مورد  سه روش  خاص استفاده از ویژگی های فرکتالی در شناسایی چهره است که منحصراً بنده آنها را معرفی کرده‌ام. مثلا یکی از آن ویژگیها به اسم Fractal Image Set Coding این است که ما برای Database خود کد Fractal منحصر به فرد ایجاد میکنیم. مورد دیگری که من در آنجا ارائه کردم و هنوز هم برروی آن کار میکنیم بحثی است که من عنوان SubFractal را برای آن درنظر گرفته‌ام و روش دیگرست که ویژگیهای خیلی خوبی دارد، چند مقاله از آن ارائه شده و هنوز کار آن درحال انجام است.
البته در زمینه‌های دیگر پردازش تصویر و بینایی ماشین هم کار کرده‌ام و مقاله‌های مختلفی ارائه داده‌ام؛ در زمینه‌های شناسایی چهره ، عنبیه ، اثر انگشت ، گوش و مشابه آنها و همچنین بحث هایی نظیرشناسایی الگو، شبکه های عصبی، منطق فازی، رباتیک بخصوص  ربات های تجمعی و پردازش های موازی و محاسبات HPC. این موارد تحقیقاتی را در پی داشته که توسط من و دانشجویانم انجام شده است.
راجع به کنفرانس کمی صحبت کنیم. شما در این کنفرانس چه وظیفه‌ای برعهده داشتید؟
**  کنفرانس ماشین بینایی و پردازش تصویر یکی از کنفرانسهای بسیار خوب رشته ماست. به خاطر دارم اولین دوره‌ای که این کنفرانس در بیرجند برگزار شد من در استرالیا مشغول به تحصیل بودم و خیلی از تشکیل چنین کنفرانسی در ایران خوشحال شدم. خوشبختانه 10 سال از آن زمان گذشته و روزبه‌روز کیفیت آن بهتر شده ؛ اگر به گزارشی که مسئولین کنفرانس ارائه داده‌اند توجهی کنیم میبینیم که استقبال بسیار خوبی از این کنفرانس شده و خوشبختانه هر دوره کیفیت کار را بهتر میبینیم.
من در این کنفرانس مشارکتی در کارهای بخش علمی داشتم و به عنوان عضو کمیته علمی فعالیت کردم، در بخشی هم reviewer کنفرانس بودم و تعدادی از مقالات را برای داوری به من سپردند. در قسمت اجرایی هم در 3 جلسه از جلسات کنفرانس، یکی از روسای جلسه بودم. سعی کردم که هر کمکی از من ساخته است انجام دهم ، از جمله یک workshop در زمینه استفاده از پردازنده‌های گرافیکی برای ایجاد یک سوپر کامپیوتر بر روی لپ‌تاپ که با CUDA معرفی کرده‌ام و قرار است برگزار شود.
در زمینه کاری خودتان چه چیزهایی را برای کشور ما مفید میدانید که جای خالی آنها کاملاً احساس میشود؟
**  ما نیاز داریم که در بحث پردازش تصویر و بینایی ماشین به دانشجویان لیسانس و فوق لیسانس توجه بیشتری داشته باشیم. در حال حاضر اولین درس پردازش تصویری که در دانشگاه‌ها ارائه میشود در مقطع فوق لیسانس است، درحالیکه applicationهای مورد نیاز بچه‌ها میتواند در دوره لیسانس به آنها ارائه شود. با توجه به تحولی که هم‌اینک در دنیا انجام میشود و همه چیز به سمت تصویر میرود و applicationهای قدیمی جای خود را به applicationهای جدیدی که با تصویر و بینایی در ارتباطند میدهند، بهتر است ما هم روی سرفصلهایی که داریم بازنگری کنیم و درس پردازش تصویر را از مقطع لیسانس شروع کنیم.
نکته دوم این است که متاسفانه درحال حاضر هماهنگی بین همه محققین وجود ندارد. هر محققی برای خود تعدادی Database تهیه و انباری از مقالات را جمع‌آوری کرده است و ما اگر بتوانیم همه اینها را جمع‌آوری کنیم اتفاق بسیار خوبی است. خوشبختانه در مجمع عمومی انجمن ماشین بینایی و پردازش تصویر که در حاشیه کنفرانس برگزار شد دوستان این نوید را به جامعه علمی دادند که به‌دنبال جمع‌آوری Database های مورد نیاز محققین هستند و اعلام کردند که اگر کسی Database تهیه کرده آن را از این طریق در اختیار سایرین قرار دهد و از Databaseهای آنان هم استفاده کند. این اتفاق بسیار خوبی خواهد بود چون "همه چیز را همگان دارند !". اگر من قسمتی از کارم را در اختیار دیگران بگذارم و از کارهای آنها هم استفاده کنم در مجموع همه ما منتفع خواهیم شد.
به دانشگاه‌ها و دانشجویان اشاره کردید. چه توصیه‌ای برای دانشجویانی که در این حوزه خاص فعالیت میکنند دارید تا بتوانند این مسیر را سریعتر و بهتر طی کنند؟
**  در ادامه بحثی که داشتیم ، دانشجویانی که در این Field کار میکنند دانشجویانی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا هستند. آشنایی پیدا کردن این دانشجویان مستلزم این است که درسهایی مثل پردازش تصویر ، پردازش الگو ، Machine Learning و درسهای مختلفی در این حوزه را بگذرانند ؛ این دروس همگی در یک ترم به دست آنها نمیرسد و باید در ترمهای متوالی آنها را دنبال کنند. اما اگر در کنفرانسهایی اینچنین حضور داشته باشند ، به مقالات گوش دهند ، متن مقالات را بخوانند میتوانند شخصاً به درکی از این قضیه برسند. مثلاً هر کاربردی که ما در اینجا داریم ، یک بخش  استخراج ویژگی هاFeature Extraction و یک بخش Classification دارد. این جریان ایده اصلی پردازش الگو را به آنها خواهد داد و بعد پس از گذراندن درسهای اصلی احتمالاً میتوانند کار خود را زودتر انجام دهند.
نکته دوم اینکه اگر میخواهند واقعاً کار کنند اشتباهی که بخشی از دانشجویان در این کنفرانس انجام دادند را مرتکب نشوند: گاهی دانشجویی یک یا دو مقاله انگلیسی را خوانده ، آنها را ترجمه کرده و در پوشش یک مقاله برای ما فرستاده است! این شاید برای یک review سر کلاس خوب باشد و نشان دهد که شما از مقالاتی که خوانده‌اید چه چیزی دریافت کردید اما برای ارایه  در یک کنفرانس  علمی خوب نیست. شما باید حتماً یک کار عملی هم انجام دهید و بعد به کنفرانس بیائید. کاری که این دانشجویان انجام دادند ممکن است در قالب یک review paper برای ارائه به کلاس و استاد بسیار عالی باشد ولی پایه آن با مقاله ارائه شده به کنفرانس متفاوت است.
به دانشگاه محل تدریس شما برگردیم. شما چه مشکلاتی در دانشگاه‌های شهرستان دارید؟
**  مسئله‌ای مهم در مورد دانشگاه‎‌های شهرستانها وجود دارد: ما درحال حاضر در دانشگاه‌های شهرستان اساتید بسیار خوبی داریم که برای همه این اساتید این امکان وجود داشته که به جای تدریس در محل تعهدشان به دانشگاه‌های معتبر تهران یا شهرهای بزرگ  مراجعه کنند که معمولاً با توجه به بنیه علمی این افراد به خوبی مورد پذیرش قرار میگیرند. به عنوان مثال خود من وقتی وارد ایران شدم از چند دانشگاه دعوت‌نامه داشتم ولی براساس تعهدی که اخلاقاً به دانشگاهی که چند سال پول بورسیه من را داده بود و منتظر برگشت من به ایران و تدریس در آن دانشگاه بود داشتم ، به همین دانشگاه برگشتم و خیلی هم راضی و خوشحالم. در حالی که برخی از همکاران به راحتی از اینکار استنکاف کردند و به جای اشتغال در دانشگاهی که باید برای آوردن رشته کامپیوتر و مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در آن تلاش کرد و سختی کشید به راحتی جذب دانشگاههایی شدند که سالهاست دوره دکتری دارند و از همان سالهای اول به آنها دانشجویان ارشد و حتی دکتری تخصیص پیدا می کند! اما نکته‌ای که وزارت علوم باید به آن توجه داشته باشد این است که دانشگاه‌های شهرستان به نوعی مورد ظلم واقع میشوند مثلاً وقتی که بودجه‌ای در حال تخصیص است یا پروژه ای در سطح ملی تعریف می شود به دانشگاه‌های شهرستان توجهی نمیشود و اینها در درجه دوم دیده میشوند درحالیکه باید این دانشگاه‌ها تقویت شوند تا ما بتوانیم کارهای خوب و اساسی در دانشگاه‌های خودمان انجام دهیم. بحث من این است که همانطور که من در دانشگاه کاشان در حال تلاش برای کار کردن برروی یک سوپر کامپیوتر و تولید آن هستم ، همین امکان در دانشگاه‌های تهران هم وجود دارد با این تفاوت که آنها مورد حمایت وزارت علوم قرار میگیرند اما من اینجا با grant بسیار محدود خودم و همکاری رئیس محترم دانشگاه کارم را انجام میدهم. بنابراین این دیدگاه باید در وزارت علوم به‌وجود بیاید که دانشگاه‌های شهرستان هم اگر مورد حمایت قرار بگیرند امکان انجام کارهای بزرگ را دارند.
دومین نکته اینکه اگر قرار بر برداشتن کنکور باشد بحثی به اسم تخصیص دانشجو به‌وجود میاید؛ دیدگاهی در وزارت علوم پیدا شده که ما دانشگاه‌های خوب تهران و دانشگاه‌های مراکز استانها مثل دانشگاه صنعتی اصفهان ، دانشگاه اصفهان و دانشگاه‌هایی شبیه اینها را درنظر بگیریم ، دوره‌های ارشد و دکترا را به اینها و دوره لیسانس را به دانشگاه‌های دیگر بدهیم. الآن این اتفاق به نوعی در حال وقوع است و زنگ خطری است برای دلسوزان وزارت علوم. وقتی من برای این کنفرانس به دانشگاه اصفهان آمدم دوستان من در این دانشگاه از من میپرسند که شما چه کاری انجام داده‌اید که برخی از بهترین دانشجویان ما از دانشگاه‌هایی مثل دانشگاه کاشان یا دانشگاه‌های هم‌سطح آن آمده‌اند. این نشان دهنده این است که دانشگاههای شهرستان باوجود آنکه همه امکانات دانشگاههای بزرگ کشور را ندارند ولی پتانسیل و تواناییهای خوب دارند وباید نوعی یکنواختی بین دانشگاههای کشور ایجاد شود. اگر در شهر کاشان دانشجوی خوبی وجود دارد باید بتواند در همین دانشگاه شهر خود درس بخواند و کار کند و مطمئن باشد که همان امکاناتی که توسط وزارت علوم در اختیار دانشگاه‌های دیگر قرار میگیرد دراختیار او هم قرار داده خواهد شد.
امیدواریم که پیشنهادات شما تحقق پیدا کند. با تشکر از وقتی که در اختیار انجمن گذاشتید ، برای شما آرزوی موفقیت میکنیم. در پایان اگر حرف ناگفته‌ای دارید بفرمائید.
**  از شما و خوانندگان این مصاحبه تشکر میکنم و امیدوارم که همه با هم بتوانیم تحولی را در این زمینه در مملکت خود ایجاد کنیم.

شما میتوانید سایر اطلاعات در مورد جناب آقای دکترابراهیم‌پور را در این صفحه مشاهده بفرمایید:
http://ce.kashanu.ac.ir
و یا برای برقراری ارتباط با ایشان از این پست الکترونیکی استفاده نمایید:
ebrahimpour@kashanu.ac.ir

تاریخ مصاحبه : 6 آبان 1389


کلمات کليدي :

ارسال شده در مورخه : شنبه، 30 بهمن ماه ، 1389 توسط admin  چاپ مطلب

 

مرتبط با موضوع :

 خانم دکتر فرح ترکمنی آذر  [يكشنبه، 4 بهمن ماه ، 1394]
 آقای دکتر اسداله شاه بهرامی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر علی امیری  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر فرزین یغمایی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر محمد زارع چاهوکی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر پیمان معلم  [دوشنبه، 20 دي ماه ، 1389]
 آقای دکتر حمید رضا پور رضا  [دوشنبه، 20 دي ماه ، 1389]
 آقای دکتر احمد رضا نقش نیلچی  [دوشنبه، 13 دي ماه ، 1389]
 آقای دکتر محمدتقان ساسانپور  [سه شنبه، 25 آبان ماه ، 1389]
 آقای دکتر رضا ابراهیم پور  [دوشنبه، 24 آبان ماه ، 1389]

 
با عرض پوزش : ارائه نظر و پیشنهاد در مورد این مطلب مقدور نیست .
امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 4.23
تعداد آراء: 17


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


اشتراک گذاري مطلب


انتخاب ها

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب


صفحه اصلي |  جستجو |  سوالات متداول |  معرفی به دوستان |  مدیر سایت

تمامي حقوق براي انجمن ماشين بينايي و پردازش تصوير ايران محفوظ مي باشد.