بازدید کننده میهمان، خوش آمديد!      امروز 30 تير ماه ، 1397
 

اهداف انجمن

عضویت و همکاری

 اعضای هیات موسس و مديره


مجلات مرتبط

انجمن های مرتبط

 جستجو در کنفرانس ها


معرفي محققین

اعضای جدید انجمن


آرشیو کنفرانس ها

شاخه های دانشجویی


واژه گزینی
مناسب ترین واژه معادل Periodogram چیست؟

دوره نما
دوره نگارنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 85

phd student: آقای مهندس مهدی یزدیان
مصاحبه با دانشجویانعنوان پروژه کارشناسی ارشد: ردیابی اهداف چندگانه در شرایط ابهام و تصادم با بهبود فیلتر GM-PHD
اساتید راهنما: سرکارخانم دکتر عظیمی فر و جناب آقای دکتر مسندی

**  با نام و یاد خدا و با تشکر از مسئولان انجمن بینایی ماشین ایران. بنده مهدی یزدیان دهکردی هستم و در سال 1362 در شهرستان یزد متولد شدم. در سال 1381 تحصیلات کارشناسی را در رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار، در دانشگاه یزد آغاز نمودم. پروژه دوره کارشناسی خود را با همکاری جناب آقای مهندس نیکزاد و با سرپرستی اساتید محترم جناب آقای دکتر میزانیان و جناب آقای مهندس دهقان در زمینه پردازش تصویر با موضوع تشخیص پلاک خودرو تعریف نموده و توانستم این پروژه را با موفقیت و با درجه عالی به پایان برسانم. در شهریورماه سال 1385 به عنوان دانشجوی ممتاز از دانشگاه یزد فارغ التحصیل و بلافاصله در مهرماه همان سال با قبولی در آزمون کارشناسی ارشد در رشته مهندسی کامپیوتر گرایش هوش مصنوعی، در دانشگاه شیراز مشغول به تحصیل شدم. موضوع پروژه کارشناسی ارشدم را در زمینه ردیابی اهداف چندگانه با سرپرستی اساتید محترم سرکارخانم دکتر عظیمی فر و جناب آقای دکتر مسندی تعریف نموده و در شهریور سال 1388 با درجه عالی از آن دفاع نمودم. در مهرماه سال 1388 با خواست خداوند متعال به عنوان دانشجوی دکتری در رشته کامپیوتر، گرایش هوش مصنوعی در دانشگاه شیراز پذیرفته شدم و در حال حاضر تحقیقات خود را تحت سرپرستی سرکار خانم دکتر عظیمی فر در دوره دکتری انجام می¬دهم.
لطفاً در مورد پروژه کارشناسی ارشد خود توضیح بیشتری ارائه بفرمائید.
**  در این پروژه فیلتر چند هدف GM-PHD (Gaussian Mixture Probability Hypothesis Density) که در سال های اخیر بر اساس نظریه مجموعه های متناهی (Random Finite Set) ارائه شده، مورد بررسی قرار گرفته شده است. ردیابی اهداف چندگانه، تخمین وضعیت تعدادی نامعلوم از اهداف، بر پایه مشاهدات دریافت شده در طول زمان می‌باشد. مشاهدات دریافتی به صورت نویزی بوده و این امکان وجود دارد که در بین آن‌ها مشاهدات کاذب نیز وجود داشته باشد. شیوه معمول برای ردیابی چند هدف استفاده از یک روش‌تخصیص داده جهت تطبیق مشاهدات به اهداف متناظر آن‌ها و سپس بکارگیری یک فیلتر ردیاب تک هدف مانند فیلتر کالمن، کالمن توسعه داده شده یا فیلتر پارتیکل برای هر هدف می‌باشد.
بر خلاف روش های پیشین، فیلتر GM-PHD توانایی تخمین تعداد و  وضعیت اهداف در محیط‌های نویزی را بصورت همزمان دارا می‌باشد. این فیلتر در مرحله تخمین وضعیت اهداف نیازمند تخصیص مشاهدات به اهداف نمی باشد. با وجود این، برای مشخص کردن خط سیر مربوط به اهداف لازم است تا از یک روش تخصیص تخمین به هدف جهت تطبیق تخمین‌های به دست آمده در بین فریم‌ها استفاده شود. علاوه بر این کارایی تخمین فیلتر GM-PHD در شرایط وجود ابهام و تصادم که اهداف در نزدیک یکدیگر در حرکت هستند، کاهش قابل توجهی می‌یابد.
در این پایان‌نامه چندین رویکرد برای بهبود عملکرد فیلتر GM-PHD در شرایط وجود ابهام و تصادم پیشنهاد شده است. علاوه بر این، جهت مشخص کردن خط سیر مربوط به هر هدف، یک روش جدید تخصیص تخمین به هدف بر مبنای احتمال توأم جفت تخصیص‌های ممکن ارائه شده است. شبیه‌سازی داده‌ها برای ارزیابی الگوریتم‌ها علاوه بر محیط‌های دوبعدی و سه بعدی کارتزین که معادله دینامیک مشاهدات بصورت خطی است، برای محیط قطبی در سونارهای دوبعدی و همچنین محیط کروی در سونارهای سه‌بعدی که معادله دینامیک مشاهدات بصورت غیرخطی می‌باشد، انجام شده است. نتایج به دست آمده از شبیه‌سازی نشان از بهبود عملکرد سیستم ارائه شده را دارد.
تحقیقات دوره دکتری شما در چه مرحله ای قرار دارد؟
**  تحقیقات اینجانب در دوره دکتری بر روی روش¬های مختلف ردیابی اهداف و تخمین دینامیک در مسائل سری زمانی با بکارگیری مدلهای گرافیکی با سرپرستی سرکار خانم دکتر عظیمی فر می¬باشد.
یکی از زمینه¬های چالش بر انگیز در ردیابی اهداف و بطور کلی در مسائل تخمین در سری¬های زمانی، دینامک ناشناخته مربوط به متغیرهای پنهان مسئله می باشد که در طول زمان نیز می تواند دستخوش تغییر قرار بگیرد. بطور معمول دینامیک مسئله توسط یک رابطه فیزیکی مانند مدل سرعت ثابت یا شتاب ثابت در نظر گرفته می شود. با وجود این در بسیاری از موارد، این دینامیک بصورت دقیق مشخص نبوده و در طول زمان نیز تغییر می کند. در صورتی که در کنار تخمین متغیرهای پنهان مسئله، مانند وضعیت اهداف در مسائل ردیابی، رویکردی کارا در جهت تخمین دینامیک مسئله نیز ارائه شود، می¬توان کارایی الگوریتم های تخمین و همچنین اگوریتم های ردیابی را بهبود بخشید.
آیا بر روی شاخۀ دیگری هم مشغول فعالیت هستید؟
**  موضوع دیگری که در حال حاضر محور تحقیقات اینجانب قرار دارد، بررسی روش های ردیابی چند هدف در تصویر می¬باشد. ردیابی هدف در تصویر با مشکلاتی نظیر پس زمینه پیچیده، وجود اهداف کاذب در محیط، عبور کردن اهداف از روی یکدیگر و ظاهر شدن و یا خارج شدن اهداف از میدان دید، همراه می باشد. تلاش ما در این تحقیقات ارائه روشی کارا برای ردیابی چند هدف در تصویر با بکارگیری فیلترهای ردیابی چند هدف مانند فیلتر GM-PHD و بهبود آن¬ها برای ردیابی اهداف در شرایط پیچیده بودن محیط و نزدیک بودن اهداف به یکدیگر می باشد.
علاوه بر تحقیقات ذکر شده، اینجانب در پروژه¬های مشترک دانشگاه با صنعت نیز شرکت دارم . در حال حاضر بر روی پروژه کلاسه بندی خودکار اهداف و همچنین پروژه ترکیب اطلاعات در سنسورهای مختلف (Data Fusion) مشغول به فعالیت می¬باشم.
از وقتی که به این مصاحبه اختصاص دادید سپاسگزاریم و برای شما آرزوی موفقیت میکنیم.

شما میتوانید برای ارتباط بیشتر با جناب آقای یزدیان از این پست الکترونیکی استفاده نمایید:
mahdi.yazdian@gmail.com

تاریخ مصاحبه : 6 آبان 1389


کلمات کليدي :

ارسال شده در مورخه : جمعه، 8 بهمن ماه ، 1389 توسط admin  چاپ مطلب

 

مرتبط با موضوع :

 آقای مهندس جواد خدادوست  [يكشنبه، 21 خرداد ماه ، 1396]
 خانم مهندس مناجاتی  [سه شنبه، 27 اسفند ماه ، 1392]
 آقای مهندس محمدحسین سیگاری  [سه شنبه، 27 اسفند ماه ، 1392]
 آقای مهندس غلامرضا اکبری زاده  [پنجشنبه، 18 آذر ماه ، 1389]
 سرکار خانم مهندس زینب قصابی  [سه شنبه، 27 مهر ماه ، 1389]
 آقای مهندس کامبیز رهبر  [شنبه، 27 شهريور ماه ، 1389]
 آقای مهندس علی غفاری  [جمعه، 26 شهريور ماه ، 1389]
 آقای مهندس مهدی ازوجی  [جمعه، 26 شهريور ماه ، 1389]

 
با عرض پوزش : ارائه نظر و پیشنهاد در مورد این مطلب مقدور نیست .
امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 3.21
تعداد آراء: 28


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


اشتراک گذاري مطلب


انتخاب ها

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب


صفحه اصلي |  جستجو |  سوالات متداول |  معرفی به دوستان |  مدیر سایت

تمامي حقوق براي انجمن ماشين بينايي و پردازش تصوير ايران محفوظ مي باشد.