بازدید کننده میهمان، خوش آمديد!      امروز 26 مرداد ماه ، 1397
 

اهداف انجمن

عضویت و همکاری

 اعضای هیات موسس و مديره


مجلات مرتبط

انجمن های مرتبط

 جستجو در کنفرانس ها


معرفي محققین

اعضای جدید انجمن


آرشیو کنفرانس ها

شاخه های دانشجویی


واژه گزینی
مناسب ترین واژه معادل Periodogram چیست؟

دوره نما
دوره نگارنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 89

محققین: آقای دکتر احمد رضا نقش نیلچی
معرفی اساتید و محققینآقای دکتر لطفاً برای شروع گفتگو مختصری در مورد خودتان بفرمائید.
**  احمدرضا نقش نیلچی هستم. هر سه مرحله تحصیلاتم را در دانشگاه یوتا University of Utah در شهر سالت لیک سیتی آمریکا گذراندم. بعد از فارغ التحصیلی به ایران برگشتم و حدود سال 78 شروع به کار در دانشگاه اصفهان کردم. استادیار بودم و حدود 8 ماه است که به رتبه دانشیاری ارتقاء پیدا کرده ام.
شما در چه شاخه‌هایی بیشتر فعالیت داشته‌اید ؟
**  تخصص من عمدتاً پردازش است . اگر بخواهم فعالیتهایم را تقسیم بندی کنم به دو دسته تقسیم میشوند: (1) پنهان نگاری داده یا Data Hiding شامل واترمارکینک و استگنوگرافی (2) پردازش تصاویر و سیگنالهای پزشکی . تحقیقات دانشجویان تحت راهنمائی من هم عمدتاً در این زمینه‌ها بوده است.
آقای دکتر ! لطفاً در مورد کنفرانس بفرمائید. شما چه وظیفه‌ای در این کنفرانس بر عهده داشتید ؟
**  دوستان لطف کردند و دو بخش را به بنده محول کردند: در قسمت اجرائی مسئول کارگاههای کنفرانس بودم که البته فعالیت زیادی طلب نمیکرد و شاید بهتر بگویم از من فعالیت زیادی درخواست نکردند و در کمیته علمی نیز فعال بودم که عمده فعالیت من به این بخش اختصاص داشت.
درباره بخش علمی توضیح بیشتری ارائه میفرمائید ؟
**  همانطور که میدانید اساسا محور اصلی یک  کنفرانس علمی بخش مقالات آن است. مقالات واصله بایستی بررسی و برای داوری ارسال گردد و سپس نتایج داوری تجزیه و تحلیل گردد و نهایتا بخشی از مقالات مناسب مورد قبول واقع شود تا درایام کنفرانس ارائه شوند. درواقع پروسه بررسی و ارسال به داوری و بررسی نظرات داوران و نتایج داوری روی یک یک مقالات کار کمیته علمی است. من هم به عنوان عضوی از این کمیته زیر نظر جناب آقای دکتر معلم دبیرعلمی کنفرانس جاری در بخش پنهان نگاری داده و فشرده سازی به این وظیفه عمل کردم.
در این حوزه کاری شاخه‌های مختلفی وجود دارد. شما کدامیک را در صنعت مؤثرتر میدانید ؟
**  تمام شاخه‌های ماشین بینایی و پردازش تصویر کاربردی است و در مسیرهای مختلفی کاربردهای مختلفی را عرضه میکند: در بحث امنیت محتوی داده و CopyRight، درقسمت پزشکی برای ساخت دستگاه‌های پزشکی، تشخیص و یا پیشگیری بعضی از بیماریها با استفاده  از سیگنالهای پزشکی مثل سیگنال مغز و قلب، تشخیص و یا پیشگیری بعضی دیگر از بیماریها از روی تصاویر پزشکی مثل تصویر عنبیه چشم و ... . اینها همگی تکنولوژیهای مرتبط در بخشهای پزشکی هستند که به کمک پزشکان شتافته و بعضا بسیار مؤثرند و دنیا هم به سرعت بر روی این قسمت سرمایه‌گذاری و کار میکند و نتایج شگفت انگیزی هم بدنبال داشته و دارد و لذا کاملا کاربردی است. در واقع نمیتوان از قسمت و یا بخشی از شاخه های ماشین بینائی وپردازش تصویر نام برد که کاربردی نباشد مگر بعضی از بخش های تئوریک که البته این بخش هم در توسعه و بهسازی تکنیک های کاربردی بسیار موثرو لذا بطور غیر مستقیم کاربردی بشمار می آیند.  اما در این حوزه، هر شخص بسته به علاقه و همت خود و پیشینه‌ آموزشی و پژوهشی که دارد به سمت یکی از این شاخه‌ها و حتی زیر شاخه ها جذب میشود.
شما پیشنهادی برای انجمن ما یا به طور کل انجمن‌های علمی دارید که بتوانند به پیشبرد این علم در جامعه کمک کنند ؟
**  به نظر من انجمنهای علمی تخصصی بسیار دیر در ایران تشکیل شده اند. البته ما انجمن مهندسین برق را داریم که حدود 20 سال پیش تشکیل شد و یا انجمن کامپیوتر ایران که این دو انجمن در فرآیند برق و کامپیوتر فعالیتهای بسیار خوبی داشته‌اند اما برق و کامپیوتر هر دو زمینه‌های تخصصی زیادی دارند و بحث انجمنهای تخصصی‌تر مثل انجمن ماشین بینایی و پردازش تصویر و یا انجمن رمز هم اگر چه چند سالی است که تاسیس شده اند ولی به تازگی بصورت جدی مطرح شده اند. این انجمنها میتوانند در راستای مشخص کردن نیازهای کشور و مدیریت این نیازها  وهمچنین حل مسائل قانونی و حقوقی فعالان این حوزه فعالیت کنند.  میتوان از این انجمن های تخصصی به عنوان یک جایگاه متخصص مرجع در کشور در سیاستگذاری و همچنین زمینه‌های حقوقی و یا مشاوره به دولت و مجلس از آنها استفاده کرد. متاسفانه فعالیتی که انجمنهای مشابه در آمریکا و اروپا دارند – آنطور که من شخصاً سراغ دارم– و نقشی که آنها ایفا میکنند در انجمنهای ما هنوز شکل نگرفته است.  شاید به خاطر جوان بودن این انجمنها است اما به عقیده من اعضاء اصلی انجمن که مشخصاً از اعضاء هیئت علمی دانشگاه‌ها و متخصصین این زمینه هستند باید جلسات و ارتباطات بیشتری داشته باشند و سعی در نقش آفرینی بیشتر در سیاستگذاری های مربوط به تخصصشان داشته باشند که قطعاً سرعت ما را برای رسیدن به اهدافی که ذکر کردم بیشتر خواهد کرد. پیشنهاد دیگر من این است که انجمن ماشین بینائی و پردازش تصویرعلاوه بر چاپ یک مجله تخصصی علمی پژوهشی، تلاش در چاپ یک یا چند مجله تخصصی - عمومی داشته باشد (بطوریکه مطالب در این مجلات لزوما جنبه اطلاع رسانی همگانی داشته باشد) و بتواند وظیفه آگاهی رسانی به مردم و دولتمردان و مدیران کشور که در این زمینه تخصص ندارند ولی نیاز به تصمیم سازی و سیاستگذاری دارند را بعهده بگیرد؛ منظور من از مردم جامعه دانشگاهی و جامعه صنعت در این زمینه علمی است. بسیار بجاست است که انجمن ماشین بینایی مجله‌ای تخصصی داشته باشد که مقالات علمی بنیادی پژوهشی مثل قالب مقالاتی که در کنفرانس ارائه میشود را به چاپ برساند، اما در کنار آن هم یک مجله علمی عمومی مانند یک فصل‌نامه نیز وجود داشته باشد به گونه‌ای که پیشرفتهای علمی در این زمینه تبلیغ شود و آخرین رویدادهای مهم اطلاع رسانی شود و در اختیار کتابخانه‌های کشور و جوامع دانشگاهی و دیگر علاقه مندان قرار بگیرد.
از پیشنهادات شما و از وقتی که به این مصاحبه اختصاص دادید سپاسگزاریم و برای شما آرزوی موفقیت داریم.
 
شما میتوانید سایر اطلاعات در مورد جناب آقای دکتر نقش نیلچی را در این صفحه مشاهده بفرمایید:
http://eng.ui.ac.ir/~nilchi
و یا برای برقراری ارتباط با ایشان از این پست الکترونیکی استفاده نمائید:
nilchi@eng.ui.ac.ir
 

تاریخ مصاحبه : 5 آبان 1389


کلمات کليدي :

ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 13 دي ماه ، 1389 توسط admin  چاپ مطلب

 

مرتبط با موضوع :

 خانم دکتر فرح ترکمنی آذر  [يكشنبه، 4 بهمن ماه ، 1394]
 آقای دکتر اسداله شاه بهرامی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر علی امیری  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر فرزین یغمایی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر محمد زارع چاهوکی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر محمدتقان ساسانپور  [سه شنبه، 25 آبان ماه ، 1389]
 آقای دکتر رضا ابراهیم پور  [دوشنبه، 24 آبان ماه ، 1389]
 آقای دکتر امیر موافقی  [دوشنبه، 24 آبان ماه ، 1389]
 آقای دکتر آرش تاکی  [دوشنبه، 24 آبان ماه ، 1389]
 آقای دکتر مسعود بابایی زاده  [چهارشنبه، 12 آبان ماه ، 1389]

 
با عرض پوزش : ارائه نظر و پیشنهاد در مورد این مطلب مقدور نیست .
امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 2.53
تعداد آراء: 13


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


اشتراک گذاري مطلب


انتخاب ها

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب


صفحه اصلي |  جستجو |  سوالات متداول |  معرفی به دوستان |  مدیر سایت

تمامي حقوق براي انجمن ماشين بينايي و پردازش تصوير ايران محفوظ مي باشد.