بازدید کننده میهمان، خوش آمديد!      امروز 26 مرداد ماه ، 1397
 

اهداف انجمن

عضویت و همکاری

 اعضای هیات موسس و مديره


مجلات مرتبط

انجمن های مرتبط

 جستجو در کنفرانس ها


معرفي محققین

اعضای جدید انجمن


آرشیو کنفرانس ها

شاخه های دانشجویی


واژه گزینی
مناسب ترین واژه معادل Periodogram چیست؟

دوره نما
دوره نگارنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 89

محققین: آقای دکتر محمد شهرام معین
معرفی اساتید و محققینـ جناب آقای دکتر معین! لطفاً در ابتدا خودتان را معرفی کنید و راجع به تحصیلات، سوابق علمی، فعالیتهاي فعلی، سمت، جوائز و افتخاراتی که داشته‏اید مختصراً توضیح بدهيد.
ـ اينجانب محمد شهرام معین دارنده مدرک دکترای مهندسی برق از دانشگاه پلی‏تکنیک مونترال در سال 2000 میلادی هستم. مدارك كارشناسي و كارشناسي ارشد را به ترتيب از دانشگاههاي صنعتی امیرکبیر و تهران اخذ نموده ام. موضوعات تحقیقاتی که در دوره تحصیل بر روی آنها کار کرده‏ام عبارتند ازفشرده‏سازی اطلاعات تصویری در دوره فوق لیسانس و بازشناسی ساختار اسناد دست خطی و دست خط به صورت برخط در دورۀ دکترا. بعد از اتمام تحصیلات به ایران باز گشته و از سال 1379 در مرکز تحقیقات مخابرات مشغول به کار هستم. از سال 1383 نيزمدیر گروه سامانه‏های چندرسانه‏ای در پژوهشکده فناوری اطلاعات و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات مخابرات ايران می‏باشم. البته با دانشگاههاي مختلف دولتي منجمله دانشگاههاي صنعتي شريف، علوم پزشكي تهران، اميركبير، شهيد بهشتي ومركز تحقيقات فيزيك نظري و نيز دانشگاههاي آزاد اسلامي واحدهاي قزوين و علوم و تحقيقات همكاري آموزشي و پژوهشي داشته و دارم. جوائز و افتخاراتی که موفق به کسب آنها شده‏ام شامل جایزه پژوهشگر برتر وزارت ICT در هفته پژوهش سال 1384 و پژوهشگر نمونه پژوهشکده IT در سال 1383 می‏باشد و همچنین به همراه یکی از دانشجویانم برنده جایزه سوم کاربردی جشنواره خوارزمی جوان در سال 1386 شده‏ام.
ـ لطفاً در مورد فعالیتها ، سوابق و موضوعات تحقیقاتیتان در حوزه ماشین بینایی و پردازش تصویر بفرمایید.
در حال حاضر فعالیتهای بنده در حوزه هاي پردازش تصویر، پردازش سینگال، ماشین بینایی، بازشناسی الگو و سیستم‏های مربوط به این حوزه‏ها و رسانه‏ها می‏باشد. از هنگامی که بعد از اتمام تحصیلات به ایران باز گشتم (سال 1379) به صورت ویژه بر روی موضوع بایومتریک یعنی زیست سنجی مشغول به کار شده ام و قسمت عمده فعالیت‏های من مربوط می‏شد به مسائل مرتبط با پردازش تصویر و بازشناسي الگو بخصوص بازشناسی چهره، بازشناسی عنبیه، بازشناسی شبکیه و بازشناسي مالتي مودال. بخش ديگري از كارهاي پژوهشي بنده مربوط است به بازیابی (Retrieval) اطلاعات تصویری و نهان نگاری (Watermarking) اطلاعات تصویری و ویدئوئی.
ـ جایگاه و ارتباط فعالیت‏های مرکز تحقیقات مخابرات با موضوعات مطرح در انجمن ماشین بینایی و پردازش تصویر ایران به چه صورتی است؟
ـ همانطور که عرض کردم قسمت عمده فعالیت‏های اینجانب و گروه سامانه هاي چندرسانه اي مربوط به حوزه‏های مرتبط با انجمن ماشین بینایی و تصویر ایران است. در اين گروه محورهاي پژوهشي عبارتند از: (1) بازشناسي، توليد محتوا و بازيابي اطلاعات چندرسانه‏ای و (2) فشرده‏سازی اطلاعات چندرسانه اي و ارسال آنها بر روی شبکه‏های ارتباطي. بخش مهمي از اين اطلاعات، تصويري و ويديوئي بوده كه در ارتباط مستقيم با حوزه‏های مرتبط با انجمن ماشین بینایی و تصویر ایران هستند.
ـ سمت شما در انجمن ماشین بینایی و پردازش تصویر ایران چیست؟
ـ در حال حاضر عضو هیات مدیره انجمن ماشین بینایی بوده (از اردیبهشت ماه سال 87) و به عنوان خزانه‏دار و نيز مسئول کمیته ارتباط با صنعت در این انجمن مشغول به فعالیت هستم.
ـ  در این حوزه با چه مشکلاتی روبه‏رو هستید و بودجه انجمن را از چه طریقی تأمین می‏کنید؟
ـ بالطبع ما با مشکل بودجه در این انجمن مواجه هستیم. عمده بودجه ما از طریق حق عضویت‏ها تأمین می‏شود. البته چون این انجمن نوپاست و هنوز در حال عضوگیری هستیم و مقدمات اجرایی شدن مراحل پرداخت حق عضویت هنوز در مرحلۀ نهایی شدن است، منتظر هستیم تا انشاءا... اعضاء جدید حق عضویت‏هایشان را پرداخت کنند تا بتوانیم بودجه لازم برای انجام فعالیت‏هایمان را تأمین کنیم. منبع دیگر بودجه بخش انجمن‏های علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که همچنان منتظر هستیم که این بخش نیز مبلغی را تحت عنوان کمک به انجمن‏های علمی در زمان تاسیس انجمن‏ها به انجمن ماشين بينائي و پردازش تصوير ايران پرداخت کند تا بتوانیم با این منابع فعالیت‏های خودمان را انجام دهیم. در حال حاضر که با پرداخت محدود حق عضویت‏ها مواجه هستیم، عمدتاً با مساعدت اعضاء هیات مدیره و کمک‏های آنها به شکل قرض در حال فعالیت مي باشيم ولی چشم‏انداز آینده انشاءا... بهتر خواهد بود و خواهیم توانست فعالیت‏های بهتری را انجام دهیم.
ـ شما در انجمن مسئولیت کمیته ارتباط با صنعت را نیز بر عهده دارید. لطفاً در این مورد و نقشی که در برقراری ارتباط انجمن با بخش خصوصی دارد توضیحاتی بفرمائید.
آئین نامه این کمیته تهیه شده و کمیته در آینده نزدیک فعالیت خود را شروع خواهد کرد. بالطبع یکی از بزرگترین رسالت‏های انجمن ماشین بینایی و پردازش تصوير ايران، ایجاد ارتباط بین جامعه علمی، پژوهشی، تحقیقاتی و دانشگاهی با صنعت و بخش خصوصی است. در واقع این انجمن به شکل مكاني برای گرد هم آوردن علاقمندان به موضوع ماشین بینایی و پردازش تصویر از دیدگاه‏های مختلف علمی، تحقیقاتی، صنعتی و کاربردی تأسیس شده و لذا بخش صنعت و بخش خصوصی می‏توانند نقش عمده‏ای در این انجمن بازی کنند، کمااینکه در حال هموار کردن امکان عضويت اشخاص حقوقی هم هستیم که شرکت‏ها و بخش خصوصی نیز بتوانند در انجمن عضو شوند و از مزایای آن بهره‏مند گردند. بالطبع در صورت شرکت فعالانه این بخش در فعالیت‏های انجمن انتظار آن می‏رود که بتوانیم این صنعت رو به گسترش در دنیا را در ایران شکوفایی بیشتری ببخشیم. موضوع ماشین بینایی و پردازش تصویر در دنیا از جمله مهمترین و پرشتابترین حوزه‏های تخصصی، علمی و فناورانه است. بعد از فعال نمودن كميته ارتباط با صنعت، بخش خصوصی و صنعت می‏توانند از طریق انجمن با متخصصین حوزه‏های ماشین بینایی و پردازش تصویر ارتباط راحت‏تر و بهتری برقرار كنند. متخصصین این انجمن اعم از اعضاء هیات مدیره، اعضا کمیته‏های مختلف و دیگر افراد می‏توانند نقش مشاور را برای فعالیت‏های بخش خصوصی ایفا بکنند و همینطور می‏توانند تأمین کننده نیروی انسانی مورد نیاز باشند؛ بنابراین اگر ما بتوانیم مطابق برنامه‏ای که در ذهن داریم در سایت بخشی را به مسئله ارتباط با صنعت و اعلام نیازهای متقابل بخش صنعت و متخصصین به یکدیگر اختصاص دهیم و متخصصین و فارغ‏التحصیلان بتوانند در زمینه‏های مربوط به ماشین بینایی و پردازش تصویر برای ارتباط با صنعت اعلام آمادگی کنند، احتمالاً اولین گروه خاص و ویژه در این ارتباط خواهیم بود و با توجه به آینده ماشین بینایی و پردازش تصویر در دنیا و بالطبع در ایران انتظار آینده بسیار شکوفایی را انتظار خواهيم داشت.
ـ آقای دکتر! شما در خلال فرمایشاتتان به مزایای عضویت در انجمن اشاراتی داشتید. لطفاً برای اعضاء حقیقی و حقوقی خود کمی بیشتر راجع به این مزایا توضیح بفرمائید.
ـ به هر حال در مورد عضویت در انجمن برای اعضاء مزایای متعددی وجود دارد؛ در فکر هستیم که اطلاعات اعضاء حقوقی، شرکت‏ها، بخش صنعت و خصوصی را در اختیار علاقمندان قرار بدهیم و در مقابل عضویت حقوقی آن شرکت، تخفیف‏هایی را برای عضویت اعضاء حقیقی مربوط به آن بخش خصوصی در نظر بگيريم.
در هر صورت عضویت در انجمن ماشین بینایی و پردازش تصویر می‏تواند اعتباری برای اعضاء حقوقی باشد و همینطور زمینه‏ای برای گسترش اطلاع رسانی فعالیت‏های مربوط به این بخش خصوصی و صنعت. در مورد اعضاء حقیقی بالطبع روی دانشجویان دانشگاه‏ها و بخصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی که علاقمندند و یا موضوع تحقیقات آنها در رابطه با ماشین بینایی و پردازش تصویر است، حساب ویژه‏ای باز کرده‏ایم و انتظار داریم که قسمت عمده‏ای از اعضاء از بين این عزیزان و همینطور اعضاء محترم هیات علمی دانشگاه‏ها باشند. قطعاً مزایایی برای اعضا وجود خواهد داشت. به عقیدۀ بنده اولین انگیزه غیرمادی که افراد را ترغیب به عضویت در انجمن‏ها می‏کند، روح فعالیت و همکاری در زمینه‏ای است که علاقه تحقیقاتی افراد به آن مربوط می‏شود و این به خودی خود رضایت بخش خواهد بود، کما اینکه انگيزه اصلي بنده براي عضويت در انجمن‏هایی که در آنها عضویت داشته‏ و دارم به همین مسئله مربوط می‏شده است. اما غیر از این مطلب، انجمن نیز سعی در تخصیص مزایایی دارد، از قبیل تخفیف در حق ثبت نام کنفرانس‏های ماشین بینایی و پردازش تصویر در آینده و امکان فعالیت در کمیته‏های تخصصی انجمن و در حوزه‏ها و قالب‏های مختلف و همینطور ارتباط با موضوع ماشین بینایی و پردازش تصویر از طریق بخش خصوصی برای اعضاء حقیقی. ما درصدد هستیم که ارتباطی بین انجمن ماشین بینایی و انجمن‏های معتبر علمي بین‏المللی و همینطور انجمن‏های داخلی برقرار بکنیم و بالطبع عضویت در انجمن ماشین بینایی می‏تواند پلی باشد برای همکاری اعضاء انجمن با انجمن‏های بین‏المللی.

ـ جناب آقای دکتر معين! از وقتي كه به اين مصاحبه اختصاص داديد، صميمانه سپاسگزاري و براي شما و همكارانتان در انجمن ماشين بينائي و پردازش تصوير ايران آرزوی موفقیت میکنیم.


شما میتوانید برای برقراری ارتباط با ایشان از این پست الکترونیکی استفاده کنید
moin@itrc.ac.ir
msmoin@ieee.org


کلمات کليدي :

ارسال شده در مورخه : شنبه، 10 مهر ماه ، 1389 توسط admin  چاپ مطلب

 

مرتبط با موضوع :

 خانم دکتر فرح ترکمنی آذر  [يكشنبه، 4 بهمن ماه ، 1394]
 آقای دکتر اسداله شاه بهرامی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر علی امیری  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر فرزین یغمایی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر محمد زارع چاهوکی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر حمید سلطانیان زاده  [شنبه، 10 مهر ماه ، 1389]
 آقای دکتر بابک نجار اعرابی  [شنبه، 10 مهر ماه ، 1389]
 آقای دکتر محمود فتحی  [شنبه، 10 مهر ماه ، 1389]
 آقای دکتر پیمان کبیری  [شنبه، 10 مهر ماه ، 1389]

 
با عرض پوزش : ارائه نظر و پیشنهاد در مورد این مطلب مقدور نیست .
امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 3
تعداد آراء: 20


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


اشتراک گذاري مطلب


انتخاب ها

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب


صفحه اصلي |  جستجو |  سوالات متداول |  معرفی به دوستان |  مدیر سایت

تمامي حقوق براي انجمن ماشين بينايي و پردازش تصوير ايران محفوظ مي باشد.