بازدید کننده میهمان، خوش آمديد!      امروز 26 مرداد ماه ، 1397
 

اهداف انجمن

عضویت و همکاری

 اعضای هیات موسس و مديره


مجلات مرتبط

انجمن های مرتبط

 جستجو در کنفرانس ها


معرفي محققین

اعضای جدید انجمن


آرشیو کنفرانس ها

شاخه های دانشجویی


واژه گزینی
مناسب ترین واژه معادل Periodogram چیست؟

دوره نما
دوره نگارنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 89

محققین: آقای دکتر حمید سلطانیان زاده
معرفی اساتید و محققین
ـ آقای دکتر در اساسنامۀ انجمن 6 گروه به اسم گروه‏های علمی انجمن ذکر شده لطفاً کمی در این مورد توضیح بفرمائید.

اصولاً در هر زمینۀ علمی زیرشاخه‏هایی وجود دارد که عیناً کارایی مشابه ندارند. مثلاً در مورد انجمن ماشین بینایی و پردازش تصویر روش‏های پایه پردازش تصویری داریم، روش‏های پردازش ویدئو، روش‏های پردازش سیگنال، روش‏های شناخت الگو یا بازشناختی الگو، Pattern information، Multi media Processing و غیره که هر کدام تخصص‏ها و زمینه‏های خاصی را دربر دارند. در نتیجه هدف گروه‏های علمی این است که در زمینۀ خاصی متمرکز شوند، کسانی که علاقمند هستند را دور هم جمع کنند و فعالیّت‏هایی علمی را در کنار و با کمک هم با کیفیت بهتر ادامه دهند.

ـ و این گروه‏ها هنوز تشکیل نشده اما در برنامه‏های شما هست, درسته؟

بله.

ـ شما عضو انجمن دیگری هم هستید، فکر می‏کنید این عضویت‏ها ارتباطی بین انجمن شما و سایر انجمن‏ها به وجود خواهد آورد؟

قطعاً. ببینید انجمن‏های علمی در سطح کشور و در سطح دنیا متعددند. بعضی زمینه‏ها بین این انجمن‏ها مشترک هست، بعضی متفاوت، مثلا انجمنIEEE که 135 سال قدمت دارد و در ایران 40 سال و تعداد زیادی از مهندسین برق و کامپیوتر در آن عضو هستند. این یک انجمن با شمول بالا است. موضوعاتی همانند Image processing و Video Processing و یا Pattern Recognition در آن هست و هم طراحی تراشه و سخت‏افزار کامپیوتر و نرم‏افزار و کنترل و مخابرات و... . در نتیجه این انجمن یک پوشش عمومی می‏دهد مثل دانشکده‏ای که ما در اینجا داریم؛ دانشکدۀ مهندسی برق و کامپیوتر که زمینه‏های متفاوتی را شامل می‏شود که همه تحت قالب کلی برق و کامپیوتر می‏گنجند، امّا زمینه‏های تخصصی همه این افراد یکی نیست. در نتیجه بستگی دارد که شما بخواهید در کدام یک از این دسته‏بندی ها قرار بگیرید و تحقیق کنید بر همین اساس انجمن‏های مرتبط و مختلف شکل می‏گیرند. انجمن ماشین بینایی و پردازش تصویر خیلی تخصصی است. زیرا مجموعه‏ای از مهندسین برق و کامپیوتر را شامل می‏شود که در زمینه‏های پردازش تصویر و ماشین بینایی فعال هستند.

ـ در این انجمن برای دانشجویان برنامه‏ای دارید؟

یکی از زمینه‏هایی که ما روی آن متمرکز هستیم عضویت دانشجویی و شاخه‏های دانشجویی است که البته این عمومیّت دارد و معمولاً تمام انجمن‏های علمی چنین فعالیّتی ندارند، به این دلیل که دانشجویان از بالاترین و علاقمندترین افرادی هستند که در این انجمن‏ها فعالیت می‏کند. این افراد تازه می‏خواهند یک زمینۀ علمی را یاد بگیرند و انرژی و علاقۀ زیادی دارند، در نتیجه فعالیّت‏ زیادی هم می‏کنند و همۀ انجمن‏ها سعی می‏کنند از این پتانسیل برای پیشبرد اهداف علمی و توسعۀ زمینه‏های تخصصی و آموزش نوجوانان و جوانان و به طور کلّی نیروهای تخصصی جامعه استفاده بکنند.

ـ من با سایر اساتید که صحبت می‏کردم با توجه به اینکه هر کدام در چند انجمن عضو هستند یا عضو هیئت مؤسس هستند، با نگاهی به تجربیاتشان در سایر انجمن‏ها پیشنهاداتی در این زمینه داشتند. مثلاً جناب آقای دکتر فتحی پیشنهاد دادند که میز موقّتی در هر دانشگاه مرتبط برای عضوگیری وجود داشته باشد یا جناب آقای دکتر کبیری فرمودند که باید حتماً خبرنامه‏ای داشته باشیم، آیا چنین برنامه‏هایی دارید؟

بله، هر دوی اینها جزء فعالیّت‏های ما هستند، نه فقط ما بلکه همۀ انجمن‏های علمی. منتها در آن واحد همۀ فعالیّت‏ها تحقق پیدا نمی‏کند. به تدریج که نیروها دور هم جمع می‏شوند و مسئولیت‏ها تقسیم می‏شوند فعالیّت‏ها شکل می‏گیرد. انجمن ماشین بینایی هنوز در شروع کار است. ما تازه مصوّبۀ وزارت‏خانه را سال پیش گرفته‏ایم، هنوز هیچ بودجه‏ای از وزارت‏خانه به ما داده نشده در نتیجه فعلاً بالاجبار با آرامش حرکت می‏کنیم، انشاءا... وزارت‏خانه توجه بیشتری بکند و ما بتوانیم فعالیّت‏هایمان را گسترده‏تر کنیم.

ـ راجه به بودجه‏ای که فرمودید لطفاً توضیح بدهید. در حال حاضر بودجه انجمن به چه صورت تأمین می‏شود؟ کمک‏های دولتی؟

وزارت‏خانه علی‏رغم اینکه اعلام کرده بود بلافاصله بعد از ثبت انجمن بودجه اولیه در اختیار ما خواهد گذاشت، با گذشت یک سال هنوز بودجه‏ای به ما داده نشده است. ما با کمک‏های مالی هیئت مؤسس و هیئت مدیره انجمن را می‏چرخانیم.

ـ خب، پس این طور که می‏فرمائید اهداف بلندمدت مثل اهداء بورس و... منوط به دراختیار داشتن بودجه است. امّا در مورد اهداف کوتاه مدت چطور؟ چه کمکی به دانشجویان می‏توانید بکنید؟

ما می‏توانیم به دانشجویان کمک تخصصی بکنیم. زمینه‏های تخصصی که نیاز به کسب اطلاعات دارند، ما این اطلاعات را در اختیارشان بگذاریم، راهنمایی کنیم و سؤالاتشان را پاسخگو باشیم.

ـ اگر تحقیق و اختراعی داشته باشند چطور؟ کمکی به آنها خواهند کرد؟

این زمینه به انجمن مربوط نمی‏شود. اختراع در کشور مسئول دارد. جایی هست برای ثبت اختراع و همه به آنجا مراجعه می‏کنند.

ـ کمک برای اینکه به آن مرحله برسند؟

فعلاً بحث کمک منتفی است به دلیل نبود منابع مالی ولی در درازمدت قصد داریم منابع مالی جذب بکنیم و بتوانیم چنین کمک‏هایی داشته باشیم.

ـ آیا انجمن شما فقط در تهران دایر است؟

نه، سه نفر از اعضاء هیئت مدیره ما در شهرستان‏ها هستند.

ـ دفتری هم در شهرستان‏ها دارید؟

نه، صحبت من به معنای وجود دفتر نیست. به این معنی است که افرادی هستند که می‏توانند نقطه نظرات انجمن را به آنجا منتقل کنند، سؤالات را پاسخ دهند، همکاری‏های علمی را انجام دهند و سرویسی به اعضاء بدهند. دفتر ما فعلاً اینجا در دانشگاه تهران است و هنوز دفتر مستقلی نداریم. انجمن‏ها معمولاً اگر منابع مالی داشته باشند برای خود دفتر مستقلی دایر می‏کنند ولی ما فعلاً در شروع کاریم، در آینده انشاءا...

ـ آیا قرار است همه اعضاء ایرانی باشند؟

فعلاً همۀ اعضاء ایرانی هستند چون ما در ایران هم هنوز فرصت جذب همۀ علاقمندان را نداشته‏ایم. محدودیتی برای عضویت افراد خارجی نداریم ولی فعلاٌ اهمّ و فی‏الاهمّ است!

ـ گردهمایی داشتید؟

کنفرانس‏هایی هست که هر 2 سال یکبار برگزار می‏شود. مجمع عمومی هم هر سال برگزار خواهد شد. قرار است مجمعی داشته باشیم که جلسۀ امسال در کنفرانس کامپیوتر برگزار خواهد شد.

ـ گردهمایی‏ها ملّی است؟

بله.

ـ منطقه‏ای؟

فعلاً نداریم.

ـ و بنابراین بین‏المللی هم که در برنامه‏های آتی دراز مدّت خواهد بود... لطف کنید راجع به شرایط عضویت کمی توضیح بفرمائید.

خیلی آسان است. هر کس که زمینه‏های تخصصی‏اش به زمینه‏های کاری انجمن و کنفرانس مربوط باشد می‏تواند عضو شود. زمینه‏هایی شامل پردازش تصویر و سیگنال و ماشین بینایی و شناسایی الگو و مالتی مدیا و زمینه‏های دیگر که اعلام شده است. اگر شخص دانشجو باشد عضویت دانشجویی و هزینۀ آن پائین‏تر است و می‏تواند از امکانات و خدمات انجمن استفاده بکند. کسانی که فارغ‏التحصیل شده‏اند و مشغول به کار هستند حق عضویت بالاتری دارند ولی در عوض عضویتشان هم غیردانشجویی است. البته ما به همه اعضاء مستقل از اینکه دانشجو باشند یا غیردانشجو سرویس خواهیم داد. ما در ایران تنها انجمنی هستیم که در زمینه پردازش تصویر و ماشین بینایی و شناسایی الگو فعالیّت‏ می‏کنیم.

ـ لطفاً کمی راجه به خودتان بفرمائید؛ رشته تحصیلی، سوابق علمی و سمتتون؟

بنده در حال حاضر استاد دانشکدۀ مهندسی برق و کامپیوتر پردیس دانشکدۀ فنی دانشگاه تهران هستم. دوران تحصیلم را تا مقطع کارشناسی ارشد الکترونیک در همین دانشگاه گذراندم، بعد برای ادامه تحصیل به امریکا رفتم، یک نیم سال تحصیلی در زمینۀ بیوالکتریک تحصیل کردم سپس به دانشگاه میشیگان رفتم، در آنجا هم یک کارشناسی ارشد در مخابرات و کنترل گرفتم و یک دکترا در پردازش سیگنال و بیوالکتریک و بعد از آن هم در امریکا در طرح‏های پژوهشی همکاری داشتم و مجری آن طرح ها بودم. در ایران هم به همین کیفیت در دانشگاه تهران در مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات کاربردی و همچنین مرکز تحقیقات مخابرات و همچنین در سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در انجام طرح‏های پژوهشی همکاری داشتم ولی محل استقرار بنده دانشگاه تهران بوده و تدریس در این دانشگاه.

ـ شما به صورت تخصصی در چه شاخه‏ای از پردازش تصویر کار می‏کنید؟

من بیشتر در زمینه پردازش تصاویر پزشکی فعالیت می‏کنم.

ـ راجع به همکاریتان با انجمن‏های دیگر هم می‏فرمائید؟

انجمن IEEE که از 20 سال پیش عضو بودم و الان هم عضو ارشد و رئیس بخش ایران هستم. در انجمن مهندسی پزشکی ایران هم فعالیّت‏ دارم، عضو هیات تحریرۀ مجله‏شان هستم. در انجمن مهندسین برق و الکترونیک مشاور مجله هستم. به هر صورت با انجمن‏های دیگر هم همکاری دارم امّا مسئولیت مستقیم بنده در IEEE است و انجمن پردازش تصویر.

- شما قطعاً فکر می‏کنید که راه اندازی انجمن شما در ایندۀ این رشته در ایران تأثیرگذار خواهد بود.

هدف همین است که ما بتوانیم در رشد این زمینه تخصصی در ایران کمک کنیم و رشد آن را تسریع ببخشیم.

ـ آیندۀ این رشته را چطور می‏بینید؟

آینده خیلی روشن است. زمینه‏ای است که ارتباطی تنگاتنگ با زندگی همۀ ما دارد. همانطور که چشمان ما و بینایی ما در زندگی همۀ ما نقش حیاتی دارد و اگر تصور بکنیم که این بینایی را از دست بدهیم چه اتفاقی می‏افتد در صنعت هم همین طور است، در واقع امروزه کاربردهای مبتنی بر پردازش و مرتبط با بینایی ماشین نقش اساسی در صنعت بازی می‏کند و روز به روز اهمیّت آن بیشتر می‏شود.

ـ در حال حاضر ما در ایران همگام با دنیا پیش می‏رویم؟

بله، تقریبا.

ـ امّا با این حال احتمالاً در بعضی زمینه‏ها از ما جلوترند. جای خالی چه چیزهایی را در کشور احساس می‏‏کنید؟

آنها در برخی زمینه‏ها جلوترند.

ـ مثلاً تجهیزات؟

تجهیزات یکی از همین موارد است.

ـ و صحبت پایانی جناب دکتر.

ممنونم که در این زمینه فعالیّت‏ می‏کنید و امیدوارم بتوانیم در ارتقا دانش ماشین بینایی موثر واقع شویم.


شما میتوانید سایر اطلاعات در مورد جناب آقای دکتر سلطانیان زاده را در این صفحه مشاهده بفرمائید :

http://eng.ut.ac.ir/Fa/ECE/soltanian

و یا برای برقراری ارتباط با ایشان از این پست الکترونیکی استفاده کنید :

hszadeh@ut.ac.ir


کلمات کليدي :

ارسال شده در مورخه : شنبه، 10 مهر ماه ، 1389 توسط admin  چاپ مطلب

 

مرتبط با موضوع :

 خانم دکتر فرح ترکمنی آذر  [يكشنبه، 4 بهمن ماه ، 1394]
 آقای دکتر اسداله شاه بهرامی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر علی امیری  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر فرزین یغمایی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر محمد زارع چاهوکی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر بابک نجار اعرابی  [شنبه، 10 مهر ماه ، 1389]
 آقای دکتر محمود فتحی  [شنبه، 10 مهر ماه ، 1389]
 آقای دکتر پیمان کبیری  [شنبه، 10 مهر ماه ، 1389]

 
با عرض پوزش : ارائه نظر و پیشنهاد در مورد این مطلب مقدور نیست .
امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 1.88
تعداد آراء: 27


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


اشتراک گذاري مطلب


انتخاب ها

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب


صفحه اصلي |  جستجو |  سوالات متداول |  معرفی به دوستان |  مدیر سایت

تمامي حقوق براي انجمن ماشين بينايي و پردازش تصوير ايران محفوظ مي باشد.