بازدید کننده میهمان، خوش آمديد!      امروز 26 مرداد ماه ، 1397
 

اهداف انجمن

عضویت و همکاری

 اعضای هیات موسس و مديره


مجلات مرتبط

انجمن های مرتبط

 جستجو در کنفرانس ها


معرفي محققین

اعضای جدید انجمن


آرشیو کنفرانس ها

شاخه های دانشجویی


واژه گزینی
مناسب ترین واژه معادل Periodogram چیست؟

دوره نما
دوره نگارنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 89

محققین: آقای دکتر محمود فتحی
معرفی اساتید و محققینـ آقای دکتر لطف کنید راجع به خودتان کمی صحبت کنید.

من محمود فتحی هستم عضو هیئت علمی دانشکدۀ کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت که 18 سال هست در این دانشکده فعالیت میکنم و رتبه‏ام هم دانشیاری است. عمده فعالیّت‏های بنده در زمینۀ پردازش تصویر، کاربرد آن در زمینه سیستم‏های حمل و نقل هوشمند است. در مورد تحصیلاتم نیز لیسانس را از دانشگاه علم و صنعت در رشته الکترونیک گرفتم، فوق‏لیسانس و دکترا را در دانشگاه‏های انگلستان گذراندم، دکترای خود را از دانشگاه UMIST منچستر اخذ کرده ام.

ـ آقای دکتر! طبق تحقیقات بنده شما در زمینۀ Monitoring تماشاچی‏های فوتبال و همچنین ترافیک خیلی فعالیّت‏ داشته اید. اگر لطف کنید راجع به این فعالیّت‏ها کمی توضیح بدهید.

بله، در زمینۀ ترافیک خیلی کار کردم. یک مقداری از تز دکترای بنده هم در واقع کاربرد پردازش در ترافیک بوده و الان با توجه به اینکه شاید 15 سالی هست که سیستم‏های حمل و نقل هوشمند مطرح شدند ما در این رابطه فعالیّت‏ میکنیم. کاربردهای پردازش تصویر در سیستم‏های حمل و نقل هوشمند را مورد بررسی قرار میدهیم، مثلاً کارهایی که اول می‏کردم شاید حدود 20 سال پیش اندازه‏گیری حجم ترافیک و تشخیص تصادفات و تشخیص صف و اندازه‏گیری پارامترهای ترافیکی به وسیلۀ پردازش تصویر بود و حتّی سیستم‏هایی را به مرحله صنعتی رساندیم، قراردادهایی با شهرداری تهران داشتیم که در سال 70 سیستم‏های متعددی را برای اندازه‏گیری حجم ترافیک به وسیلۀ پردازش تصویر و کنترل چراغ‏ها انجام دادیم. الان یک مقدار مباحث پیشرفته‏تر شده است، بحث رفتار رانندگان با استفاده از پردازش تصویر خودروها بوده که کمی فعالیّت‏ داشتیم. جلوگیری از تصادف به وسیلۀ سیستم‏های بینایی، اتوماتیک ترافیک و ردگیری خودروها، اندازه‏گیری ترافیک در چهارراه‏ها، آنالیز چهارراه‏ها به کمک پردازش تصویر و اندازه‏گیری نرخ و توزیع خودرو در چهارراه‏ها که می‏تواند برای تنظیم اتوماتیک چراغ‏های راهنمایی استفاده شود. به عنوان مثال الان در چهاراه‏ها کارهایی که بدون کمک پردازش تصویر انجام می‏دهند به این صورت است که یک شخص آمارگیر چهارراه را مورد بررسی قرار می‏دهد و در واقع نرخ توزیع ترافیک را در چهارراه‏ها اندازه‏گیری می‏کند امّا ما در پروژه‏هایی که داشتیم با نصب یک دوربین در چهارراه‏ این کار را انجام می‏دادیم و به جای کار دستی، کار به صورت اتوماتیک انجام می‏گیرد. با استفاده از این روش ما تصمیم می‏گیریم که این چهارراه چراغ‏های دو زمانه داشته باشد یا چهارزمانه یا پنج زمانه، چه مدت زمانی چراغ سبز باشد و چه مدت زمانی قرمز، چه موقع گردش به چپ و چه موقع گردش به راست داشته باشد. الان هم از پردازش تصویر در ترافیک و حمل و نقل استفاده می‏کنیم و حتّی کاربردهای Video retrieval و بازیابی ویدئو در ترافیک را انجام میدهیم. که اطلاعات مفهومی را جستجو نموده و رانندگانی که مثلاً خلاف حرکت می‏کنند و یا در خیابان‏ها و بزرگرا‏ها مانور می‏دهند را به وسیلۀ دوربین‏ها کنترل و شناسایی می‏کنیم. یکی از اولین پروژه‏هایی که انجام دادیم در سال 1371 تشخیص پلاک خودرو با پردازش تصویر بود. که چند سالی در این زمینه کار کردیم و حتی سیستم‏هایی ساختیم که برای پارکینگ‏ها استفاده می‏شد. الان در 6ـ5 سال گذشته خیلی شرکت‏ها در داخل ایران از نتایج این پروژه‏ها استفاده می‏کنند. ما همزمان با تحقیقاتی که در خارج انجام می‏شد در ایران کار کردیم که نتایج موفقیت‏آمیز هم بود. بعد هم چند تز دیگر فوق‏لیسانس در این زمینه داشتم. اخیراً در 6ـ5 سال گذشته این زمینه مورد توجه قرار گرفته و شرکت‏ها و سازمان‏های زیادی سعی می‏کنند که سیستم تشخیص پلاک با توجه به پردازش تصویر را پیاده‏سازی کنند و طبق بررسی‏هایی که داشتم اکثر آنها از مراجع و تجربیات ما استفاده کردند.

ـ راجع به انجمن هم کمی بفرمائید.

من عضو هیئت مؤسس انجمن هستم ولی هضو هیئت مدیره نیستم. انجمن فعالیّت‏های مختلفی داره که یکی از آنها برگزاری 2 سال یک بار کنفرانی‏هاست که قدم مناسبی است. تعداد اساتید و پژوهشگران در این زمینه زیاد شده و تعداد مقالاتی که منتشر میشود و با کیفیت هم هستند افزایش چشمگیری داشته است.

ـ به نظر شما این انجمن چه کارهایی را برای دانشجویان می‏تواند انجام دهد.

به هر حال انجمن طبیعتاً یک سری فعالیّت‏هایی خواهد داشت، سخنرانی‏های ماهانه یا چند ماه یکبار یا حتّی دو هفته یکبار برای دانشجوها، مدیریت کنفرانس‏ها و سمینارهای یک روزه از جمله کارهایی هست که احتمالاً انجمن انجام خواهد داد. انجمن می‏تواند دانشجویان را تشویق کند که در سطح ایران گروه‏هایی تشکیل دهند که در زمینه‏های تخصصی با هم فعالیّت‏ کنند، اطلاعات رد و بدل کنند، رفع اشکالات کنند و در کل کیفیت را بالا ببرند. اساتید هم به همین ترتیب می‏توانند گروه‏های کاری ایجاد کنند. این مقوله خیلی گسترده است، بنابراین من فکر می‏کنم دانشجوها و اساتید اگر با هم کار کنند، گروه‏های کاری تشکیل دهند و نشست‏های تخصصی داشته باشند بسیار مناسب خواهد بود.

ـ راجع به آینده انجمن چه دیدگاهی دارید؟

هیئت مدیره باید انجمن را رشد دهد، از تجهیزات انجمن‏های علمی در داخل کشور استفاده کند، پروژه‏های صنعتی را وارد دانشگاه کند. این زمینه چون گستردگی و کاربردهای زیادی دارد می‏تواند نقش مهمی در جامعه ایفا کند. انجمن می‏تواند به فعالیّت‏هایی که در این راستا هستند کمک کند. مجله‏های علمی پژوهشی و خبرنامه راه‏اندازی کند، به دانشگاه‏هایی که در این زمینه فعالیت می‏کنند مأموریت‏های محوّل کند تا با انجمن همکاری کنند. به هر حال کارها به صورت تیمی و گروهی موفقیت تر انجام میشوند.

ـ چه مقالاتی در این زمینه دارید آقای دکتر؟

مقالات ما در زمینۀ Shot detection ، بازیابی موضوعی ویدئو، ایجاد تصاویرPanorama، سیستم‏های توزیعی پردازش تصویر با شناخت حالات اشیاء و اجسام و مخصوصاً انسان و مهمترین زمینه هم همان ترافیک بوده است.

ـ پیشنهادی هم برای پیشبرد اهداف انجمن دارید؟

من عضو هیئت مؤسس و چندسالی هم عضو هیئت مدیره انجمن کامپیوتر ایران بودم. تجربه به من نشان داده که باید در این فعالیّت‏ها از کمک دانشجویان استفاده کرد. اگر بتوان در هر دانشکده یک میز حتی بصورت موقّت برای عضوگیری وجود داشته باشد کمک شایانی خواهد کرد. ضمن اینکه انجمن باید فعالیّت‏های جذابی داشته باشد، مثلاً کنفرانس یکی از این فعالیّت‏هاست. مجلات علمی پژوهشی همینطور و خبرنامه‏ها که آخرین دستاوردهای ایران و خارج را به نحوی منتشر کند، اساتید در ایجاد خبرنامه مشارکت کنند، متن خبرنامه الکترونیکی که ماهی یکبار منتشر شود. معرفی تولیدات جدید، متدهای جدید، تئوری‏های جدید، کاربردهای جدید، سخت‏افزارهای جدید هم در این خبرنامه بیان شوند تا به افرادی که در این زمینه فعالیّت‏ دارند انگیزه بدهد.

 

شما میتوانید اطلاعات بیشتر در مورد جناب آقای دکتر فتحی را در این آدرس مشاهده بفرمائید :

http://www.mahmoodfathy.com

برای برقراری ارتباط با ایشان نیز میتوانید از طریق این پست الکترونیکی اقدام نمائید:

mahfathy[.at.]iust.ac.ir


کلمات کليدي :

ارسال شده در مورخه : شنبه، 10 مهر ماه ، 1389 توسط admin  چاپ مطلب

 

مرتبط با موضوع :

 خانم دکتر فرح ترکمنی آذر  [يكشنبه، 4 بهمن ماه ، 1394]
 آقای دکتر اسداله شاه بهرامی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر علی امیری  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر فرزین یغمایی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر محمد زارع چاهوکی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر پیمان کبیری  [شنبه، 10 مهر ماه ، 1389]

 
با عرض پوزش : ارائه نظر و پیشنهاد در مورد این مطلب مقدور نیست .
امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 2.32
تعداد آراء: 28


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


اشتراک گذاري مطلب


انتخاب ها

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب


صفحه اصلي |  جستجو |  سوالات متداول |  معرفی به دوستان |  مدیر سایت

تمامي حقوق براي انجمن ماشين بينايي و پردازش تصوير ايران محفوظ مي باشد.