بازدید کننده میهمان، خوش آمديد!      امروز 26 مرداد ماه ، 1397
 

اهداف انجمن

عضویت و همکاری

 اعضای هیات موسس و مديره


مجلات مرتبط

انجمن های مرتبط

 جستجو در کنفرانس ها


معرفي محققین

اعضای جدید انجمن


آرشیو کنفرانس ها

شاخه های دانشجویی


واژه گزینی
مناسب ترین واژه معادل Periodogram چیست؟

دوره نما
دوره نگارنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 89

محققین: آقای دکتر پیمان کبیری
معرفی اساتید و محققینـ آقای دکتر، کمی راجع به انجمن توضیح دهید.

این انجمن قصد دارد موضوع تصویر را در سطح کشور و در سطح آموزش عالی توسعه دهد که هدف بسیار خوبیست و اگر دست به دست هم بدهیم می‏توانیم کارهای خیلی مفیدی را انجام دهیم.

ـ شما در چه شاخه‏ای فعالیّت‏ می‏کنید؟

من در زمینۀ سنجش از دور فعالیّت‏ می‏کنم، در زمینه پردازش تصویر چندبعدی بیشتر متمرکز شده ام. من بیشتر روی عکس‏های هوایی کار می‏کنم. عکس‏هایی که از طریق هواپیما یا ماهواره گرفته می‏شود و بعضی از آنها در چند طیف هستند. یعنی مثلاً در یک لحظه از یک صحنه 5 نوع عکس می‏گیرد روی فرکانس‏های طیفی مختلف. از روی این عکس‏ها شما می‏تواند متوجه شوید که کجا گندم کاشتند، گندم کجا چند تن در هکتاره، کجا خونه است، کجا آب هست، کجا ممکن است ماهی بیشتری داشته باشد، کجا ابر هست، چه جور ابری، آیان باران‏زاست، دمای آب چقدر است و از این نوع مطالب. و الان هم روی پروژه‏ای کار می‏کنم که مسئله اصلی در آن پیدا کردن زمین است. مثلاً برای نقشه‏برداری معمولاً خط‏الرأس و خط‏القعر کوه‏ها و دره‏ها را بعد از عکسبرداری هوایی به صورت دستی بر روی نقشه می‏آورند. اما سعی داریم با استفاده از تصویرهایی که برای نقشه‏برداری استفاده می‏شود، شکل دوبعدی زمین را استخراج کنیم که این موضوع کاربردهای زیادی دارد: مثلاً برای حوادث غیرمترقبه اگر به عنوان مثال سیلی جاری شود شما شکل سه بعدی زمین را دارید؛ می‏دانید جاهای مرتفع کجاست، از قبل می‏توانید برای این مواقع برنامه داشته باشید که چه جایی مردم می‏توانند تجمع کنند، کدام جاده‏ها زیر آب می‏روند و کدام نمی‏روند، از این اطلاعات در این زمینه می‏شود استفاده کرد. بیشتر حالت چندطیفی مدّنظر من هست.

ـ لطف می‏کنید راجع به تحصیلاتتان کمی توضیح بدهید.

سال 2000 از دانشگاه تاتینگهام تورنت انگلستان فارغ‏التحصیل شدم، بورس دانشگاه انگلیس بودم. یعنی کارشناسی ارشد را با هزینۀ شخصی تمام کردم و از خود دانشگاه انگلیس بورس شدم برای ادامه تحصیل. بعد از پایان تحصیلاتم بلافاصله به ایران برگشتم، 3ـ2 سال ایران بودم و با دانشگاه علم و صنعت همکاری می‏کردم. بعد به کانادا رفتم و 2 سال در آنجا اقامت داشته و 3ـ2 سال پیش مجدداً به ایران برگشتم. زمانی که کانادا بودم در زمینۀ امنیت شبکه کار می‏کردم ولی در دوران دکترا در شاخۀ رباتیک فعالیّت‏ می‏کردم ولی چون از اول به موضوع سنجش از دور علاقه زیادی داشتم وقتی به ایران برگشتم شخصاً روی این موضوع کار کردم و تقریباً از سال 2001 این موضوع را در دانشگاه علم و صنعت تدریس می‏کنم، یعنی سنجش از دور که جزء دروس کارشناسی ارشد رشته هوش مصنوعی و رباتیک هست. این ترم رباتیک و ترم بعد را سنجش از دور آموزش می‏دهم.

ـ نظر شما در مورد آینده این رشته چیست؟

تأسیس سازمان فضایی و امثال آن نویدبخش این موضوع است. با توجه به اینکه ماهوارۀ جدید ایران را به فضا فرستادند امید می‏رود که تصاویر را هم برای ما به گونه‏ای درست کند. حالا از قبل هرچقدر ما نیرو تربیت کنیم وقتی تجهیزات آماده شد برای ما کمک بزرگی خواهد بود. ولی موضوع پردازش تصویر و ماشین ویژن چیزی نیست که فقط به این موضوع محدود شود. ما می‏توانیم بازتر به موضوع نگاه کنیم ولی در عین حال تا کنفرانس‏هایی در این زمینه نباشد، در حقیقت مردم تشویق نمی‏شوند که در این زمینه تحقیق کنند و مقاله‏ای چاپ کنند و ممکن است تحقیقات به این سمت هدایت نشوند. البته انجمن کامپیوتر ایران تا حدّی موضوع را پوشش می‏دهد ولی اگر این موضوع تخصصی‏تر باشد قطعاً کمک بزرگی است. یک نقصی که در انجمن کامپیوتر هست و شاید انجمن ماشین بینایی بتواند آن را جبران کند این است که بعد از چاپ مقالات معمولاً فقط کتابچه ان در اختیار همه قرار می‏گیرد و افراد به صورت آنلاین نمی‏توانند آن را در اختیار داشته باشند و این باعث می‏شود که گسترۀ مخاطبین کم شود. اگر انجمن ماشین بینایی بتواند کاری کند که بر روی وب‏سایت امکان دسترسی مستقیم به این مقالات وجود داشته باشد امکان آشنایی علاقمندان بیشتر خواهد بود. یکی از مسائلی که انجمن کامپیوتر با آن درگیر است این است که شما امکان دسترسی به مقاله‏ای که مثلاً 5 سال پیش در یکی از کنفرانس‏های مختلف این انجمن چاپ شده است را ندارید، جایی نیست که شما جستجو کنید، مطالب ایندکس نشده‏اند. الان که انجمن بینایی ماشین یک انجمن نوپاست می‏تواند از ابتدا چنین سیستمی را راه‏اندازی کند که این باعث می‏شود در مراحل بعدی که انشاءا... انجمن کنفرانس‏های بین‏المللی برگزار کند و مقالات انگلیسی هم به مجموعه مقالات اضافه شد، ارجاع به مقالات از طریق سایت در ارتقا کیفیت انجمن کمک شایانی کند. این هم پیشنهاد بنده است


کلمات کليدي :

ارسال شده در مورخه : شنبه، 10 مهر ماه ، 1389 توسط admin  چاپ مطلب

 

مرتبط با موضوع :

 خانم دکتر فرح ترکمنی آذر  [يكشنبه، 4 بهمن ماه ، 1394]
 آقای دکتر اسداله شاه بهرامی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر علی امیری  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر فرزین یغمایی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر محمد زارع چاهوکی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]

 
با عرض پوزش : ارائه نظر و پیشنهاد در مورد این مطلب مقدور نیست .
امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 1.96
تعداد آراء: 25


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


اشتراک گذاري مطلب


انتخاب ها

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب


 
موضوعات مرتبط

معرفی اساتید و محققین

صفحه اصلي |  جستجو |  سوالات متداول |  معرفی به دوستان |  مدیر سایت

تمامي حقوق براي انجمن ماشين بينايي و پردازش تصوير ايران محفوظ مي باشد.